Glasgow Caledonian University

Glasgow Caledonian University

  • Glasgow Caledonian University

Glasgow Caledonian University

Kökeni 1875 yılında kurulan The Queens College, Glasgow ve 1971 yılında kurulan Glasgow Polytechnic’e dayanan Glasgow Caledonian Üniversitesi (GCU), iki kurumun birleşmesi ile 1993 yılında kurulmuştur. Ayrıca Glasgow Caledonian Üniversitesi Londra ve New York şehirlerine kampüs açan ilk İskoç üniversitesidir. Caledonia, ( Kaledonya ) Latince’de  Scotland ( İskoçya ) anlamına gelmektedir. Birleşik Krallık’ın en modern 10 üniversitesinden biri olarak bilinen üniversitenin Glasgow şehir merkezindeki kampüsü yaklaşık 20.000 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Bu öğrencilerin de % 10’unu uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Avrupa’nın en canlı ve şık şehirlerinden biri olan Glasgow, Ulusal İstatistik Birimine göre Birleşik Krallık’ta en çok ziyaretçi alan 5. şehirdir. Şehir, Londra’ya uçakla 1 saat, trenle 4,5 saat mesafededir.

 

2010 yılında açılan Glasgow Caledonian Üniversitesi, Londra kampüsünde ağırlıklı olarak yüksek lisans programları sunulmaktadır. Kampüs ayrıca GCU British School of Fashion’a ev sahipliği yapmaktadır ve sunulan programlar arasında Birleşik Krallık’ın ilk MBA in Luxury Brand Management (Lüks Marka Yönetimi - MBA), Brand Management (Marka Yönetimi), Luxury Retail Management (Lüks Marka Perakende Satış Yönetimi) ve International Fashion Marketing (Uluslararası Moda Pazarlama) gibi bölümler bulunmaktadır. Bu programlar Marks and Spencer gibi büyük markalar tarafından da desteklenmektedir.

 

Mühendislik, Moda, Uluslararası Ticaret, Bilgisayar Bilimleri ve İnşaat alanlarında öne çıkan Glasgow Caledonian Üniversitesi İnşaat bölümü 2019 The Times ve The Sunday Times Good Universities Guide’a göre 20. sırada yer almıştır. Ayrıca İskoçya’daki en büyük Sağlık ve Fen Bilimleri Okullarından birine sahip olan üniversitenin Optometry bölümü İngiltere’deki üniversiteler sırlamasında 2020 Complete University Guide’a göre 3. - Sağlık Teknolojileri bölümü 2020 The Complete University Guide’a göre 6.ve Fizyoterapi bölümü de 2019 The Times ve The Sunday Times Good Universities Guide’a göre 11. sırada yer almıştır.

Üniversite, 2013 International Student Barometer’a göre İskoçya’da ki en iyi uluslararası öğrenci desteği veren üniversite seçilmiştir. Glasgow Caledonian Üniversitesi ayrıca çok geniş spor olanakları ve geniş yelpazeli konaklama seçeneklerini öğrencilerine sunmaktadır. Grammy ödüllü İskoç kadın şarkıcı Annei Lennox’un rektörlüğünü yaptığı üniversitenin bir önceki rektörlüğünü de Nobel Barış Ödülü sahibi Ekonomist Muhammad Yunus yapmıştır.

 

Glasgow Caledonian University’de lisans ve master/yüksek lisans eğitimleri için bizimle iletişime geçiniz.

 

Call Now Button