Chevening İngiltere bursu

Chevening İngiltere bursu, Birleşik Krallık’ta öğrenim görmek isteyen yüksek lisans öğrencilerine burs imkanı sağlamaktadır. 2023/2024 dönemi başvuruları 1 Kasım 2022 tarihinde sona ermektedir.  Öğrencilerin istedikleri konu/bölüme başvuruda bulunabilecekleri Chevening Master Bursu, etkili küresel bir iletişim ağının bir parçası olma fırsatının yanı sıra finansal destek sağlayan karşılıksız bir burs programıdır. Aynı zamanda bu burs öğrencilere Britanya kültürünü tanıma ve Birleşik Krallık ile kalıcı pozitif ilişkiler kurma imkanı sağlar.

Chevening İngiltere bursu

İngiliz üniversiteleri toplam 91 Nobel ödülü almıştır. Bu da İngiliz yüksek öğretim kurumlarının dünyadaki gücünü göstermede önemli bir örnektir. İngiltere master ve yüksek lisans eğitimi açısından dünyada en değerli marka ülke haline gelmiştir.

Chevening İngiltere Bursu Neleri Kapsar?

 • Öğrenim ücreti
 • Aylık yaşam masrafları
 • Birleşik Krallık’a gidiş-dönüş uçak bileti
 • Vize ücreti
 • Birleşik Krallık’taki Chevening etkinliklerine katılmak için seyahat ödeneği

Chevening  İngiltere Bursu için aranan kriterler nelerdir?

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Eğitimi tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek en az 2 yıl kalmak.
 • Birleşik Krallık’ta bir master programına kabul edilmek için yeterli lisans derecesine sahip olmak.
 • Başvuru sırasında 2 yıl iş tecrübesi şartını tamamlamış olmak.
 • Birleşik Krallık üniversitelerinde, burs yönetimi tarafından kabul gören en az 3 programı başvuru sırasında tercih etmek ve 11 Temmuz 2019 tarihine kadar şartsız kabul koşulunu yerine getirmek
 • İngilizce dil yeterliliği şartını en geç 11 Temmuz 2019 tarihine kadar yerine getirmek.(IELTS Akademik 6,5)

Chevening İngiltere Bursu Başvurusu İçin Gerekli belgeler

 • Geçerli pasaport / T.C. kimlik kartı
 • Üniversite transkript ve diplomalar (lisans, lisansüstü)
 • Birleşik Krallık üniversitelerinde 3 farklı kurs tercihini belirlemiş olmak
 • Profesyonel veya akademik anlamda size referans olabilecek iki kişinin referans mektubu

Nasıl Başvurabilirim?

Başvurularınızı Türkiye’nin İngiltere üniversite temsilcisi olan Soho UK Education’ın İstanbul ve Londra ofislerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu ofisleri ziyaret ederek detaylı bilgi edinebilirsiniz. Resmi siteden duyurular süreli olarak yapılmaktadır.

Başarılı Chevening adayları çok çeşitli ülkelerden ve geçmişlerden geliyor. Aancak hepsi daha iyi bir dünyayı şekillendirmek için gereken tutkuyu, vizyonu ve becerileri gösteriyor.

Seçilmenin, tamamen finanse edilen öğrenim ücretleri, dünyanın en kaliteli eğitimlerinden bazılarına erişim, özel ağ oluşturma fırsatları ve Birleşik Krallık'ın çeşitli kültürünü keşfetme şansı dahil olmak üzere birçok avantajı vardır.

Bursunuzun sonunda, 55.000'den fazla küresel mezundan oluşan çeşitliliğe sahip topluluğuna katılacaksınız.

Chevening İngiltere bursu başvuruları 7 Kasım 2023 tarihinde başlamıştır. Tüm Chevening başvuru sahiplerinin eğitim belgelerini, referanslarını ve koşulsuz bir Birleşik Krallık üniversitesi teklifini ibraz etmeleri gerekmektedir. Bu gerekli belgeler için son tarihler Chevening başvuru zaman çizelgesinde yer almaktadır .

Eğer şartlı olarak seçildiyseniz, süreçte kalabilmeniz için bu belgeleri teslim etmeniz önemlidir.

Chevening Scholarship Yaş Sınırı Nedir?

Bu programda yaş sınırı bulunmaktadır. Genel olarak, Chevening bursu başvuruları sırasında adayların 16 Ekim tarihinden önce doğmuş olmaları gerekmektedir. Ancak, bu bilgiler zaman içinde değişmekte ve programın güncel şartlarına bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Chevening bursları, İngiltere'de yüksek lisans seviyesinde eğitim almak isteyen yetenekli ve liderlik potansiyeline sahip bireylere yöneliktir. Başvuru şartları ve süreçleri her yıl güncellenme ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle başvuru yapmadan önce resmi Chevening web sitesini kontrol etmek önemlidir. Güncel bilgileri ve şartları inceleyerek başvuruda bulunmak istediğiniz yılın gerekliliklerini öğrenmek için resmi kaynaklara başvurmanız faydalı olacaktır.