İngiltere Master Burs / İngiltere Yüksek Lisans Burs / MEB Bursu Yüksek Lisans / Doktora

İngiltere Master burs için MEB Bursu başvuruları her yıl Kasım – Aralık aylarında yapılmaktadır. Kesin tarihler MEB Bakanlığı’nın sitesinden duyurulmaktadır. İngiltere yüksek lisans burs kazanabilmek aslında bütün akademik kariyer hedefleyen adayların elde etmek istediği bir hak olmasına karşın yurt dışı burs olanakları çok da geniş değildir. Bunlardan en prestijlisi ve avantajlı olanı Milli Eğitim Bakanlığı’nın verdiği MEB Bursu’dur.

İngiltere Master burs

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 1416 sayılı kanunla Türkiye’deki üniversitelere öğretim görevlisi ve farklı kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu alanlarda nitelikli bireyler yetiştirmek amacıyla her sene resmi burslu statüsünde yüksek lisans ve doktora yapmak üzere yurt dışına öğrenci göndermektedir. Bu burslar başta İngiltere, Amerika ve Avrupa olmak üzere yurt dışındaki üniversitelerin ülkemizle karşılıklı anlaşmaları sonucu gerekli şartları sağlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen lisansüstü, doktora ve dil burslarıdır. YLS bursu ile İngiltere'de burslu eğitim alan öğrenci İngiltere'de eğitim aldığı sürenin 2 katı bir süreyi Türkiye'de belirlediği bir kurumda öğretim görevlisi olarak geçirmek zorundadır.

İngiltere Yüksek Lisans Burs kapsamında adayların okul ücreti ve sağlık sigorta ücretlerinin tamamı, bir defaya mahsus gidiş-dönüş yol masrafı, en fazla 4 dil sınav ücreti, yaşam giderleri için gittiği ülkeye göre değişkenlik gösteren belli bir miktardadır. Örneğin İngiltere için 1000 poundluk burs verilmektedir. Genel olarak eğitim süresince yaşam masrafları, ulaşım, vize, pasaport masrafları dahil kalış süresince bütün masrafları karşılanmaktadır.

MEB Bursundan yararlanabilmek için adaylardan aşağıdaki şartları sağlamış olması beklenmektedir:

1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
2) Başvuru tarihi bitimine kadar ilgili lisans alanlarından en az 4 yıllık fakülte / yüksek okul mezunu olması
3) Son dört yıl içinde ALES’te tercih edilebilecek programın kabul ettiği puan türünden en az 70 puan almış olması
4) 30 yaşından gün almamış olması

5) Lisans öğrenimi ile ilgili genel akademik not ortalaması 4 üzerinden en az 2.50 veya 100 üzerinden 65 olması
6) Yüksek öğrenimi sırasında ağır bir disiplin cezası almamış olması
7) Yurt dışında eğitim görmeye sağlığının uygun olması; adaylardan okul yerleştirilmeleri sırasında sağlık raporu istenecektir.
8) Erkek adayların askerlikle ilişiğinin bulunmaması; askerlikten muafiyet, gitmiş olmak veya erteleyebilecek durumda olmak.

ÖSYM tarafından ilan edilen kontenjanın üç katı kadar aday, ALES puan yüksekliğine göre sözlü sınava çağrılmaya hak kazanacaktır. Bakanlık tarafından yapılacak sözlü sınavdan sonra, ALES puanının ve sözlü sınav puanının %40’ı ile mezuniyet ortalamasının %20’si dikkate alınarak yapılan hesaplama sonucunda puanı 70 ve üzeri olan adaylar, ÖSYM sistemi üzerinden öğrenim görecekleri kurum için tercihlerini yapabilmektedirler.

İngiltere Yüksek Lisans Burs Başvuruları

İngiltere Yüksek Lisans Burs başvuruları her yıl Kasım – Aralık aylarında yapılmaktadır. Kesin tarihler MEB’in sitesinden duyurulmaktadır. Burslara başvuru için ilk aşamada dil şartı istenmemekte ancak bursa hak kazanıldıktan sonra öğrencilerden Bakanlığın düzenleyeceği dil kurslarına katılmaları istenmektedir. Bursu kazanan adaylara önce Türkiye’de sonrasında yurt dışında dil eğitimi bursu verilmektedir.

İngiltere’de MEB burslu öğrencilerin gidebilecekleri bazı üniversiteler;

MEB burslu öğrencilerin de bu burs kapsamında tüm başvurularında Soho UK Education olarak ücretsiz danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Merve Tağ– İngiltere Eğitim Danışmanı

Bir cevap yazın