Trinity College Dublin

Trinity College Dublin

  • Trinity College Dublin

Trinity College Dublin

İrlanda ve İngiltere’deki 7 en eski üniversitelerinden biri olan Trinity College Dublin, Queen Elizabeth I tarafından 1592 yılında açılmıştır. Diğer bir adı University of Dublin olan okul aynı zamanda bir araştırma üniversitesidir.İrlanda Parlamento Binası’nın karşısında bulunan Trinity College Dublin 190.000 m2 bir alana kurulmuştur ve birçok okul binası mevcuttur. 3 fakültede 25 ana kategoride eğitim veren okul 12,500 lisans 4,500 yüksek lisans olmak üzere toplam 17,000 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır ve toplam 3 fakültede öğrenciler eğitim almaktadır:
1. Sanat, Beşerî Bilimler ve Sosyal Bilimler Fakültesi
2. Mühendislik, Matematik ve Bilim Fakültesi
3. Sağlık Bilimi Fakültesi
Trinity College Dublin, 2018 yılında yaptığı yeni çift lisans programıyla bazı lisans bölümlerinde New York’da bulunan Columbia University ile birlikte çalışıyor. Avrupa Çalışmaları, Orta Doğu ve Avrupa Dilleri, Tarih, İngilizce ve Kültür bölümlerinde okuyan öğrenciler, öğrenimlerinin ilk iki yılını Trinity College Dublin’de son iki yılını New York’daki Columbia University’de geçiriyorlar.

 

Üniversite bünyesinde toplam 6 kütüphane bulunduran Trinity College Dublin içerisinde bir müzeyi de barındıran okul kütüphanelerinde 6 milyondan fazla baskıyı bulundurmaktadır. Bunların içinde çok büyük önem arz eden Kells Kitabı da bulunur. Kells Kitabı MS 800’ yıllarında veya daha önce Kelt Rahipleri tarafından yazılmış bu el yazması 4 ciltten oluşur ve üniversite bunlardan ikisini gösterime açık tutmakla beraber 4 cildin hepsine üniversitenin portalından ulaşılabilir. Bunun dışında da birçok antik el yazması bu kütüphanede mevcuttur. Birleşik Krallık ve İrlanda’daki tüm basılmış kitapların bir kopyası bulunan üniversite kütüphanesine her yıl yaklaşık 100.000 yeni kitap eklenmektedir.

QS World University Rankings’e göre İrlanda’nın en iyi üniversitesi olan Trinity College Dublin, Avrupa’nın en iyi 29. ve dünya sıralamasında ise 88. sırayı almaktadır.

 

 

 

Call Now Button