University College Cork

University College Cork

  • University College Cork

University College Cork

Lee Nehri’nin ortasına kurulmuş ve İrlanda’nın ikinci büyük şehri olan Cork’ta konumlanmış olan University College Cork, The Sunday Times’a göre 2003, 2005, 2011, 2015 yıllarında ve son olarak 2018 yılında en iyi İrlanda üniversitesi seçilmiştir. Nüfusu yaklaşık 120.000 olan bu öğrenci şehrinde 21.000’den fazla öğrenciye 83 lisans, 170 yüksek lisans programı eğitimi veren University College Cork, İrlanda’nın önde gelen araştırma üniversitelerinden biridir. Beşeri Bilimler, İşletme, Hukuk, Mimarlık, Bilim ve Tıp gibi birçok alandaki yaklaşık 120 bölümünde, öğrencilerine araştırma odaklı dersler sunmaktadır ve 1908 yılından beri de bu alanda birçok gelişme katetmiştir. En ünlü bölümlerinden olan Nursery ile Pharmacy ve Pharmacology QS World University Rankings by Subject 2015’e göre dünya sıralamalarına girmiştir.

University College Cork, Çince ve Çin Kültürüne dair çalışmalar yapan bir enstitüye ev sahipliği yapmakta olup bunun dışında da dört tane koleji vardır:

  1. Edebiyat, Keltik Çalışmalar ve Sosyal Bilimler
  2. İşletme ve Hukuk
  3. Tıp ve Sağlık
  4. Fen Bilimleri, Mühendislik ve Gıda Bilimi

Öğrencilerinin 3.000 kadarı uluslararasıdır ve 2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre bu öğrencilerin %98’i akademisyenlerin alanında uzman olduğunu ifade etti. Ayrıca spor olanakları ve sosyal olanaklar açısından da 84 okula arasında ilk üçe girmiştir. University College Cork bünyesinde 80 aktif öğrenci topluluğu ve 50 farklı spor kulübü vardır. Mezunları arasında bilim adamı Charles Donovan, aktris Fiona Shaw gibi ünlü isimler vardır.

Bu üniversite de eğitim alırken bir yandan da Cork’un  en ünlü caddesi olan ve Marks & Spencer’dan Debenhams’a kadar birçok tanınmış markayı barındıran St. Patrick’s Street’i keşfedebilirsiniz. Bunun dışında Cork şehrinde aynı zamanda birçok aile dükkânı da bulmak mümkündür ve bu dükkânlar en az birkaç jenerasyonu barındırır. Bunların yanında endüstriyel açıdan da baya ilerlemiş olan Cork şehri Apple ve Logitech gibi dünyanın önde gelen firmalarının Avrupa’daki genel merkez binalarını barındırır. Her yıl Jazz ve Film Festivalleri düzenlenen şehir 2005 yılı Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.

 

 

 

 

Call Now Button