Dublin City University

Dublin City University

  • Dublin City University

Dublin City University

1975 yılında Ulusal Yüksek Eğitim Enstitüsü olarak kurulan okul 1989 yılında üniversite statüsü kazanarak Dublin City University adını almıştır. İrlanda’nın en yeni üniversitelerinden biri olmasına rağmen 2004-2005 sezonunda The Sunday Times tarafından ‘Yılın Üniversitesi’ seçilmiş ve bu başarısını 2010-2011 döneminde tekrarlamıştır.

 

Güçlü bir araştırma üniversitesi olan Dublin City University, araştırmalarıyla öncü bir üniversite olarak birçok kez adından bahsettirmiş aynı zamanda İrlanda’da araştırma geliri en yüksek olan üniversitedir. Toplam 5 kampüste 17.000 öğrenciye 440 akademisyenle birlikte eğitim vermekte olan Dublin City University, bu öğrencilere DCU Business School, Mühendislik, Beşerî ve Sosyal Bilimler gibi 5 ana fakültenin yanında bir de DCU Connected olarak online eğitim de vermektedir.

 

Bünyesinden birçok girişimci çıkaran okul, sayısız girişim organizasyonuna ev sahipliği yaparak girişimcileri bir araya getirmektedir.

 

Üniversite farklı istek, ilgi ve tarzlara hitap edecek 100’den fazla kulübe ev sahipliği yapmaktadır. İrlanda diline yoğun ilgi duyanlar için oluşturulmuş bir ‘Dil Kulübü’ ile İrlanda’nın çeşitli yerlerine ziyaretler düzenleyen akıcı İrlandaca konuşmak isteyenlerden oluşur. Bunun yanında birçok ödül kazanmış Drama Topluluğu her yıl birçok performans sergileyerek İrlanda’nın En İyi Üniversite Topluluğu seçilmiştir.

 

Kendi radyo kanalı bulunan okul aynı zamanda Müzik, Medya, Politika, Televizyon ve Yayınevi topluluklarına da önem vermekte ve öğrencilerin ilgisini çekmektedir.

 

Ayrıca 2005 yılında spor kompleksi kuran okulun voleybol, badminton, basketbol ve tenis kortları, futbol ve rugby sahaları bulunmasıyla beraber fitnesstan tırmanma duvarına kadar birçok sporu desteklemektedir.

 

Üniversite aynı zamanda 2015 yılında 50 milyon euroluk yatırım yaparak kampüsüne yeni bir kütüphane daha eklemiştir. 2002 de yapılmış olan eski kütüphanesi ise Kütüphane Dizayn Ödülü’nü almıştır.

 

Bünyesinde eğitim gören öğrencilere 5 farklı binada konaklama hizmeti sağlayan okulun bu kendi apartmanlarında toplam 382 odası bulunmaktadır. Bu odalar çok çeşitli olup en-suit tarzından 3-4 kişilik odalara kadar geniş bir yelpaze sunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Call Now Button