Maynooth University

Maynooth University

  • Maynooth University

Maynooth University

İrlanda’nın en yeni üniversitesi olan Maynooth University 1997 yılında County Kildare’in kuzeyinde Maynooth adında bir şehirde kurulmuştur. İrlanda’nın kuzeyinde bulunan, küçük bir şehir olan Maynooth bir üniversite ve öğrenci şehri olarak bilinir. Bunun sebebi ise eğitim dönemlerinde şehrin nüfusunun iki katına çıkmasıdır. Yaşam masraflarının düşük olduğu, doğanın üzerine kurulmuş, Dublin’e kadar uzanan Royal Kanal’a ev sahipliği yapan şehirde aynı zamanda 2005 yılında şehrin en büyük alışveriş merkezi olan Dunnes Store açılmıştır. Şehrin en işlek caddesi olan Manor Mills’de açılan alışveriş merkezinin yanı sıra birçok mağaza zinciri de bu cadde üzerinde yer almaktadır.
Öğrenci dostu olan bu şehirden Dublin’e yarım saatlik bir yolculuk ile varılabilmektedir. 13.000’den fazla öğrenciye ev sahipliği yapan İrlanda’nın en küçük ancak en hızlı büyüyen üniversitesinde yaklaşık 500 akademisyen çalışmaktadır. Bu öğrencilerin 10.000’i lisans 1.800’ü yüksek lisans ve 360 kadarı ise doktora öğrencisidir. Times Higher Education’a göre Genç Üniversiteler sıralamasına ilk 50 içinde yer alan Maynooth University’nin şimdiden 70.000 kadar mezunu vardır. Öğrencilerinin yaklaşık 1500 kadarı da 95 farklı ülkeden gelmektedir. Küçük bir şehirde doğayla iç içe eğitim alan öğrenciler İrlanda’nın başkenti Dublin’e de hem otobüs hem de tren ile ulaşım sağlayabilirler.
Üniversite içinde birçok bölüme dair ders alınabilecek üç tane fakülte bulunmaktadır:
1. Edebiyat, Kelt Çalışmaları ve Felsefe
2. Sosyal Bilimler
3. Fen Bilimleri ve Mühendislik
Bu fakülteler kapsamında Hukuk, Coğrafya, Felsefe, Dil ve Kültür Bilimleri, Antropoloj, İşletme, Sosyoloji, Ekonomi, Biyoloji, Deneysel Fizik ve Psikoloji gibi birçok bölümde eğitim alınabilmektedir.
İyi bir itibara sahip olan okul, 2008 yılında İrlanda’nın en iyi üniversiteleri arasında 4. sırayı almış, 2009 yılında ise THE ve QS World’e göre dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasına girmiştir. Ayrıca dünyada öncülük eden üniversiteler sıralamasında ise 49. olmuştur. Bunun olmasında yaptıkları araştırma ve yenilikleri büyük bir payı olduğu yadsınamaz. İklim değişikliği ve etkileri konusunda bilimsel bir anlayışı geliştirmek amacıyla kurulmuştur olan İrlanda İklim Analizi ve Araştırma Ünitesine(ICARUS) öncülük etmişlerdir.
Rugby’den futbola, yüzme, golf sörf tenisten kickbox’a kadar çok geniş bir spor ağına sahip okul aynı zamanda 100’ün üzerinde kulübe ve topluluğa ev sahipliği yapmaktadır.
Güney ve Kuzey kampüs olmak üzere Kilcock yolu tarafından ikiye ayrılan Maynooth Üniversite’sinin Güney Kampüsü eski kampüs olarak anılmaktadır. Bunun sebebi birçok tarihi bina ve şapel ile National Science Museum’a ve Maynooth Kalesi’ne ev sahipliği yapmasıdır. Yeni olarak anılan kuzey kampüs ise fakültelerin, öğrenci birliğinin dışında bir de öğrenci yurtlarını bünyesinde barındırmaktadır. Bu iki ana kampüs dışında bir de Kilkenny’de konumlanmış olan küçük bir fakültesi daha vardır.

 

 

 

Call Now Button