University College Dublin

University College Dublin

  • University College Dublin

University College Dublin

32.000’den fazla öğrencisi ile İrlanda’nın en büyük üniversitesi olan University College Dublin, 1854 yılında kurulmuştur. Dublin şehir merkezinin dört kilometre güneyinde, 133 hektarlık bir alana kurulmuş kampüste 120’den fazla ülkeden öğrenci eğitim almaktadır. Yaklaşık 5.500 uluslararası öğrencisi ile İrlanda’nın en global üniversitesi olma ünvanını da taşımaktadır.

Maeve Binchy ve James Joyce gibi ünlü yazarların mezun olduğu University College Dublin’in en iddialı olduğu alanlardan biri Edebiyat ve Beşeri İlimlerdir. Bunu takiben İşletme ve Ekonomi ile Mühendislik ve Teknoloji alanları gelir. Ayrıca araştırmaya çok önem veren üniversite European Research Council dahil olmak üzere birçok Avrupa araştırma kurumundan ödül de almıştır. Veterinerlik ile İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümleri de 2017 QS World University Subject sıralamalarında ilk elli arasında yer almıştır.

  1. Edebiyat ve Beşeri Bilimler,
  2. İşletme,
  3. Mühendislik ve Mimarlık,
  4. Sağlık ve Ziraat,
  5. Sosyal Bilimler ve Hukuk
  6. Bilim Fakültesi

olmak üzere 6 fakültesi olan üniversitenin yaklaşık 1.150 kişilik akademik kadrosu, ortalama 630 araştırma görevlisi ve 1.640’a yakın doktora öğrencisi vardır. The Sunday Times’a göre 2006’da ‘Yılın Üniversitesi’ seçilen University College Dublin, bu kadro sayesinde yapılan araştırmalarla 2013/2014 dönemi boyunca yaklaşık 114 milyon euroluk bir kazanç elde etmiştir.

1974 kurulmuş olan Öğrenci Birliği ise bir süreliğine Coca-Cola’nın insan haklarını ihlal ettiği gerekçesi ile kampüste satışını engelleyecek kadar güçlü ve etkili bir şekilde faaliyet göstermektedir. Bunun dışında Hurling, Gaelic Games, Soccer ve Rugby ile nam salmış olan spor kulüpleri vardır.

 

 

 

Call Now Button