Birleşik Krallık'ta 2 Yıllık Çalışma İzni

2021 yılından itibaren Birleşik Krallık üniversitelerinden mezun olan uluslar arası lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine mezuniyetlerinden itibaren iki yıllık Mezun vizesi hakkı tanınıyor. Bu sayede Tier 4  veya Student vizesine sahip olan öğrenciler yasal olarak bu sürede Birleşik Krallık’ta ikamet edebilecek ve istedikleri tüm iş alanlarında çalışabileceklerdir. Bu süreç içinde iş bulan öğrenciler çalıştıkları sürece Graduate visa (Mezun vizesi) ile Birleşik Krallık’ta yaşamaya devam edebileceklerdir. Mezun vizesi süresi dolduktan sonra Birleşik Krallık’ta kalmaya devam edecek öğrenciler vize tiplerini Tier 2 vizesine çevirmelidirler. Tier 2 vizesi için yıllık kazancınızın minimum £30.000 olması gerekecektir. Bu miktar bazen çalışacağınız sektöre göre bazen daha az ve bazen daha çok olabilir.

Birleşik Krallık bu sayede hem kültürel olarak hem ekonomik olara büyük bir zenginliğe kavuşmuş olacaktır, yabancı öğrenciler ise dünyanın en iyi üniversitelerine en sahipliği yapan Birleşik Krallık’ta geleceklerini inşa etme fırsatı bulacaklardır. Birleşik Krallık üniversiteleri 2019 senesinde yaklaşık 460.000 uluslar arası öğrenciye ev sahipliği yapmıştır, yeni düzenleme ile bu sayının 600.000’e çıkması beklenmektedir.

Mezun vizesi (Graduate Visa), Birleşik Krallık'ta eğitiminizi başarıyla tamamladıktan sonra size en az 2 yıl yerleşim izni verir. Ayrıca bu vizeye başvurabilmeniz için aşağıdakilerin tümünün geçerli olması gerekir:

  • Birleşik Krallık’ta bulunmalısınız.
  • Mevcut vizeniz Öğrenci vizesi (Student Visa) veya Tier 4 (Genel) öğrenci vizesi olmalıdır.
  • Öğrenci vizeniz veya Tier 4 (Genel) öğrenci vizeniz ile lisans, yüksek lisans derecesi veya diğer uygun derecelerdeki eğitiminizi belirlenen minimum bir sürede tamamlamış olmalısınız.
  • Eğitimi aldığınız kurum (üniversiteniz veya kolejiniz gibi) kursunuzu başarıyla tamamladığınızı onaylamalıdır.

Bu Vize Tipi ile Birleşik Krallık’ta Ne Kadar Kalabilirsiniz?

  • Mezun vizesi 2 yıl sürer. Doktora veya başka bir doktora yeterliliğiniz varsa, 3 yıl sürecektir.
  • Vizeniz, başvurunuzun onaylandığı günden itibaren başlayacaktır.

Birleşik Krallık'ta daha uzun süre kalmak istiyorsanız Mezun vizenizi uzatamazsınız. Ancak, örneğin Vasıflı İşçi vizesi (Skilled Worker Visa) gibi farklı bir vizeye geçiş yapabilirsiniz.

Ne Zaman Başvurulur?

Öğrenci vizeniz veya Tier 4 (Genel) öğrenci vizeniz sona ermeden önce başvurmalısınız. Eğitim aldığınız kurum (üniversiteniz veya kolejiniz gibi) Öğrenci veya Tier 4 (Genel) öğrenci vizeniz ile aldığınız eğitimi başarıyla tamamladığınızı onayladıktan sonra başvurabilirsiniz. Mezun olana veya bir sertifika verilene kadar beklemeniz gerekmez.

Vize Başvuru Sonucu

Online başvurunuzu yaptıktan, kimlik bilgilerinizin geçerliliğini kanıtladıktan ve gerekli belgeleri sağladıktan sonra, genellikle 8 hafta içinde vizenizle ilgili bir sonuç alırsınız. Vize sonucunuzu beklerken Birleşik Krallık'ta kalmaya devam edebilirsiniz.

Başvuru Maliyeti

  • Başvuru ücreti £ 700 olarak belirlenmiştir.
  • Ayrıca sağlık hizmeti ücretini ödemeniz gerekir. Her sene için £ 624 olarak hesaplanır.

Birleşik Krallık’ta eğitim almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.