İngiltere En İyi Yaz Okulları

Eğitim sistemi ve kalitesiyle ün salmış olan İngiltere, yaz aylarında genç öğrencilerin birçok aktiviteye katılıp İngiliz kültürünü öğrenirken bir yandan da dil becerilerini geliştirebilecekleri yaz okulu programlarına ev sahipliği yapar. Yaz okulu programları, klasik dil okulu konseptinden farklıdır. Yaz okulları Haziran ile Ağustos ayları arasında eğitim verir ve programlarına sadece dil öğrenmek değil birçok gezi, aktivite ve etkinlik dahildir. Öğrenciler hem İngilizce öğrenir hem de tenis, at binme, golf, sanat ve dans gibi ekstra aktivitelere katılıp eğlenceli bir yaz geçirebilirler. Bu yazımızda İngiltere'deki en iyi yaz okullarına dair bir derleme paylaşıyoruz.

1- Bucksmore, London

Bucksmore Yaz Okulu, 13-16 yaş arası öğrencilere maksimum 11 kişilik sınıflarda haftada 22,5 saat eğitim vermektedir. Dil eğitiminin yanı sıra Londra'yı keşfeden öğrenciler, haftanın bir günü mutlaka Londra dışına da bir gezi düzenlerler. Öğrencilerin İngilizce seviyesi ne olursa olsun, herkes mutlaka bir projeye katılır. Ayrıca öğle ve akşam vakitlerinde etkinlikler düzenlenir. Öğrenciler sınıf içinde öğrendiklerini sınıf dışında Londra deneyim dersleri sayesinde pratiğe döker ve günlük hayatta gereken konuşma becerilerini kazanırlar. Konaklama da yaz okullu dahilinde öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.

2- CSVPA, Cambridge

CSVPA, İngiltere'nin en iyi sanat okullarından biri olup yaz aylarında da öğrencilerine sanat ve tasarım alanlarında eğitim vermektedir. Yaz okulu programlarına katılacak öğrencilerin minimum 14 yaşında olması gerekmektedir. Yaş aralığı alıacak kursa göre değişecektir. CSVPA'de verilen kurslar; Art and Design, Drama, Summer Portfolio Preparation Programme, Film Making, Fashion. Bu ünlü sanat okulu Cambridge'te konumlanmıştır.

3- Discovery Summer

English and Multi-Activity, Family London, Sports and Tech Academy, Global Yound Leaders, Pre-University; Discovery Summer'da sunulan kurslardır. Öğrenciler bu kurslara birbirinden farklı lokasyonlarda katılabilmektedirler. Bu lokasyonlar arasında Londra, Collingham, Shrewsbury ve Winchester sayılabilir. Derslere katılabilecek öğrencilerin minimum yaşı 8 olmaktadır ama elbette bu da alınacak kursa göre değişir. Discovery Summer ayrıca çocuklu aileler için de Family London programını tasarlamıştır. Bu program sayesinde 5-17 yaş arası çocuklara sahip ebeveynler de çocuklarıyla birlikte yaz okulu programına katılabilir ve bu deneyimin tadını çıkarabilirler.

4- Harrow School

İngiltere'nin elit kesimine lise eğitimi veren Harrow School Pilgrims, yaz aylarında da uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. Harrow Londra'nın en güzel semtlerinde birinde Londra merkezine 20 dakika uzaklıkta konumlanmıştır. Ortalama 10 kişilik sınıflarda 10-13 ve 14-17 yaş arası öğrencilere etkinlik dolu bir yaz okulu programı sunulur. Öğrenciler hem İngilizce öğrenip hem de okulun tennis, sanat, futbol, voleybol, sinema gibi etkinliklerine de katılabilmektedirler. Harrow School haftada bir tan bir yarım gün gezi düzenlemektedir.

5- Kings College Saint Michaels

Birçok ulustan gelen 10-17 yaş arası öğrencilerine, İngilizce dili becerilerini geliştirmek odaklı bir yaz programı sunmaktadır. Öğrencilerin dinleme, yazma, konuşma ve okuma alanlarında dil becerilerini geliştirirken aynı zamanda öğle ve akşam aktiviteleri ile yaz günlerini eğlence ile geçirmelerini sağlarlar. London, Oxford, Stratford-upon-Avon and Manchester gibi yerlere geziler düzenlenir ve öğrencilerin İngiliz kültürünü öğrenmesi amaçlanır.

6- Moreton Hall

Ebeveyn ve Çocuk Programı sayesinde hem ebeveynler hem de çocuklar aynı okulun eğitiminden ve ayrıca konaklama imkanlarından yararlanabilirler. Moreton Hall, İngiltere'nin en iyi liselerinden biri olup yaz aylarından büyük kampüsünü uluslararası öğrencilere açmaktadır. 3-7 ile 8-13 yaş arası çocuklar ebeveynleri ile birlikte bu programa dahil olabilirler. Tesisin en-suite konaklama, gezi, tenis kortu, akşam etkinlikleri, internet, yüzme gibi imkanlarından faydalanabilirler.

7- Oxford Royale Academy

İngiltere'nin en iyi üniversitelerinde yaz programları düzenleyen dünyaca ünlü Oxford Royale Academy, teknoloji, hukuk, liderlik, kodlama, mimarlık, mühendislik, tıp, robotics, sinema, işletme gibi birçok alanda eğitim vermektedir. Kurslara ev sahipliğini; Oxford, Cambridge, Imperial, St Andrews gibi ünlü üniversiteler yapmaktadır. Minimum öğrenci yaşı 8'dir. 8 yaştan itibaren 18 yaş üstü öğrencilere kadar birçok yaşa eğitim verilmektedir.

8- Studio Cambridge

Birçok yaş aralığına farklı konumlarda yaz kurslar düzenleyen Studio Cambridge, havalanından itibaren öğrencilerine unutulmaz bir deneyim yaşatmayı hedeflemektedir. 2 ile 10 hafta arası eğitim alınabilmektedir. Her konumda farklı bir kamp teması vardır. Örneğin; Harry Potter temalı kamplar Sir Edward, Sir Richard ve Sir Henry’de verilmektedir. Studio Cambridge öğrencilerin eğlenirken öğrenmesine çok dikkat eder ve bu yüzden her hafta başka temada eğitimler verilir. Her hafta mutlaka bir tam günlük gezi yapılır. Studio Cambridge okulları, Cambridge, London, Reading ve Bishop Stortford'da konumlanmıştır.

9- TASIS, Thorpe

Amerika okulu olarak İngiltere'ye kurulmuş dünyaca ünlü TASIS Lisesi, yaz aylarında 3 ve 6 haftalık periyodlar şeklinde uluslararası öğrencilerine eğitim vermektedir. TASIS yaz okulunda 14 ile 17 yaş arası öğrenciler eğitim alabilmektedir. Alacakları eğitim konuları ise çok çeşitlidir. Öğrenciler; bilim, moda, işletme, yazma ve okuma becerileri, çizim ve 3D tasarım gibi birçok konu arasından birkaçını seçip eğitim görebilirler.

10- Wellington College, Berkshire

Summer Explorer ve Young Business Leaders kurslarının sunulduğu Bell Wellington College Yaz Okulu'nda öğrenciler hem dil öğrenir hem de büyük kampüsün tüm imkanlarından faydalanırlar. Kampüs ormanlık bir alanda nehirler ile çevrilmiştir. 11- 17 yaş arası öğrencilerin etkinlik ve gezi dolu bu yaz programına katılarak birçok alanda kendilerini geliştirebilirler. Ayrıca konaklama da kampüs içindedir.

Bir cevap yazın