İngiltere Üniversitelerine Başvuru

İngiltere üniversitelerine başvuru şartları ve aşamaları, her üniversiteye ve her üniversitenin farklı bölümlerine göre değişebilmektedir. Bu gereklilikler ayrıca lisans ve yüksek lisans dereceleri için de farklılıklar göstermektedir.

İngiltere Lisans Başvuru 

İngiltere üniversitelerine başvuru için başvuru kabul birimleri değerlendirme aşamasında

Ayrıca İngiltere üniversitelerine A-Level, IB, Abitur, SAT, ACT, AP gibi seviye sonuçlarınızla başvurabilirsiniz. İngiltere üniversitelerine yerleşebilmek için ya üniversitelere direkt başvuru yapabilirsiniz ya da UCAS online başvuru formunu kullanarak beş üniversiteye form üzerinden başvuru yapabilirsiniz. UCAS başvurusu daha genel ve tercih edilen başvuru yoludur. Birçok üst sıralamalı üniversite lisans başvurularında sadece UCAS'ı kabul eder.

İngiltere üniversiteleri İngilizce seviyenizin genellikle IELTS 6.0 ile 7.0 arasında olmasını ister, eğer bu şartı yerine getiremezseniz ve akademik olarak yeterli değilseniz bir sene Foundation eğitimi alabilirsiniz. Foundation kabulu için de genellikle IELTS 4.5 ile 6.0 puanı gereklidir. Ayrıca gerekli akademik yeterliliğe sahip ancak İngilizce seviyeniz yetersizse de International Year One seçeneği de size uygun olacaktır.

UCAS ile üzerinden tıp, eczacılık gibi bölümlere ve Oxford ile Cambridge üniversitelerine yapılacak başvurular için son gün 15 Ekim'dir. Diğer bölümler ve üniversiteler için son başvuru tarihi ise 15 Ocak'tır. İngiltere üniversitelerine direkt başvurular ise genellikle Eylül ayı ile Haziran ayı arasında yapılabilir.

İngiltere Yüksek Lisans/ Master Başvuru 

İngiltere üniversitelerine yüksek lisans için başvuru aşamasında

  • IELTS skoru (şayet alınmışsa)
  • Transkript, diploma veya geçici mezuniyet belgesi
  • 2 akademik referans mektubu
  • Varsa iş referans mektubu
  • Niyet mektubu
  • Akademik CV
  • Gerekliyse portfolyo sunulmalıdır.

Master başvuruları genellikle okula direkt olarak yapılır. Süreç, şartlar, minimum not ortalaması, minimum IELTS sonucu gibi istenilenler her üniversiteye ve bölüme göre değişir. Ayrıca her üniversitenin burs şartları da değişmektedir. Niyet mektubu master başvurusunda çokça önem arz etmektedir.

Başvuru sonrası değerlendirmede gerekli akademik yeterliliğe sahip değilseniz Pre Master, gerekli dil seviyesine sahip değilseniz ise Pre Sessional programları sunulur. Ancak bilinmesi gerekir ki bu programlar her üniversitede yoktur, bazı üniversitelerde öğrenciler opsiyon olarak sunulur.

İngiltere Üniversitelerine Şartlı ve Şartsız Kabul

Başvurularınız genellikle 2 ile 6 hafta arasında sonuçlanır. Akademik ve İngilizce seviyeniz yeterli ise şartsız kabul (unconditional offer), akademik durumunuz hala belli değil örneğin eğitiminize devam ediyorsanız veya dil yeterliliğiniz henüz açıklanmamışsa ya da IELTS sonucunuz belli değilse şartlı kabul (conditional offer) alırsınız.

Soho UK olarak niyet mektuplarınızı titizlikle düzenleyip üzerinde çalışarak başvuru kabul birimine iletmekteyiz. Aynı şekilde referans mektuplarınız, protfolyonuz ve CVleriniz de düzenlemeden geçirilerek üniversitelere sunulur. Üniversite başvuru süreciniz Soho UK tarafından baştan sona planlanır. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın