IELTS Sınavı Hakkında Önemli Bilgiler

 

Uluslararası İngilizce dil yeterlilik sınavı olan IELTS, genellikle İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken öğrencinin dil becerilerini ölçen bir sınavdır. Avrupa’da ve ülkemiz de dahil olmak üzere birçok yerde kabul gören IELTS sınavı, üniversiteler ve iş yerleri tarafından kabul edilen resmi İngilizce yeterlilik sınavıdır. İki senelik geçerliliği olan IELTS belgesi İngiltere üniversitelerine kabul almanız için bir şart değil, ama başlamanız için şarttır.

Önce Üniversitenizi Seçin

Her farklı fakültenin veya bölümün IELTS sınavı not gereksinimi farklıdır. Örneğin; daha yoğun İngilizce kullanacağınız Hukuk, Tıp, Psikoloji veya Dil Bilimi gibi bölümler yüksek puan gerektirirken teknik ağırlıklı bölümler biraz daha giriş seviyesinde puanlar istemektedir. Bu sebeple öğrenciler öncelikle gitmeye karar verdikleri bölümün gerektirdiği IELTS puanını almak üzere çalışır ve sınava girerler.

IELTS sınavı toplamda 9 puan üzerinden değerlendirilir ve 4 bölümden oluşur. Bunlar sırasıyla; Listening (dinleme), Reading (okuma), Writing (yazma) ve Speaking (konuşma). Sınav sonuçları gibi her bölüm de kendi içerisinde 9 puandan oluşur ve ortalaması alınır. Burada da yine bir parantez açıp belirtmek isterim ki okumak istediğiniz bolüme göre de değişkenlik gösteren her bir sınav için istenen minimum bir puan vardır. Bu bölümünüze göre şöyle değişkenlik göstermektedir; örneğin radyo ve televizyon okuyorsanız Listening ve Speaking puanlarınız muhtemelen diğerlerinden daha yüksek olmalıdır. Hukuk okumak isteyen bir öğrenci için University of Manchester toplam IELTS puanı 7 isterken, her kısımdan en az 6.5 alınması gerekiyor. Yani benim Writing ve Listening’im iyi ben onlardan 8’er puan alayım ama Reading ve Speaking’den 6 puan alayım toplam ortalaması yine 7 ediyor diye düşünürseniz, bu üniversiteye kabul için mümkün değil. O yüzden seçtiğiniz bölümün gerekliliklerine göre hazırlık yapmanız size daha az sınav stresi yaşatacaktır.

Çıkmış Sorulara Dikkat

Soho UK olarak, okula yazacağınız niyet mektubundan, kabul almaya ve sonrasında IELTS sınavına hazırlanmaya kadar birçok alanda profesyonel olarak öğrencilerimize danışmanlık vermekteyiz. Sadece üniversite ve master kaydı yapmakla kalmıyor öğrencilerimizin kabul aldıkları okullara girebilmeleri için onlara IELTS dersi imkanı da sunuyoruz. Titizlikle çalışan ve hiçbir vize reddi bulunmayan Soho UK aynı titizlikle IELTS sınavına girecek öğrencilere de eğitim vermektedir ki öğrencilerimiz istedikleri okullara sene kaybı olmadan bir an önce başlasınlar. Bu ilkeyle ilerlememizden dolayı, bütün öğrencilerimizden güzel geri dönüşler, yorumlar almak bizi sevindirmekte ve yıl sonu aldıkları diplomaları görmek bizi gururlandırmakta.

IELTS sınavına girecek öğrencilerin ya ilkokul-lise öğrenimi boyunca sürekli kaliteli İngilizce eğitim almış olması, ya da sınav hazırlığı için profesyonel bir IELTS hazırlık eğitimi almaları şarttır. İngiltere'de üniversiteye girecek olan tüm öğrencilerize ücretsiz orjinal bir IELTS sınavını kendi bünyemizde gerçekleştirerek öğrencimizin alacağı puanı göz önünde bulundurup ne kadar süre bir kursa gitmesine öğrenciyle birlikte karar vermekteyiz. IELTS sınavlarındaki en büyük yardımcınız önceden çıkmış sınavlar olacaktır. Sınava gireceğiniz tarihe kadar her gün düzenli olarak bu testleri çözmek, nelerle karşılaşacağınızı bilmek ve deneyim edinmeniz açısından size yardım edecektir.

PART 1 - LISTENING | Dikkatle Dinle - Not Al - Cevapla - Boş Bırakma

IELTS sınavının ilk bölümü olan Listening 40 sorudan oluşmaktadır. Sınav salonunun her yerinden rahatlıkla duyabileceğiniz şekilde size ses kayıtları dinlettirilecek ve siz de bu sırada soruları cevaplayacaksınız. Listening'de kendi içinde 4 bölüme ayrılmıştır ve her bölümde 10 soru vardır. Her kısmı 1 kere dinleme hakkınız olduğu için çok dikkatli dinleyin. Öğrencinin tam olarak anlayıp anlamadığını ölçmek için yapılan sınavda ilk duyduğunuz cevabı doğru olarak saymayın. Test usulü ve yazılı kısımları bulunduran sınav aldatmalı olabilir. Test usulü olduğunda direkt ilk duyduğunuz şık doğru olmayabilir, konuşan kişi bütün şıkları teker teker sayabilir, o yüzden siz notunuzu alın ve doğru olduğunu düşündüğünüz şıkkı en son işaretleyin. Türkçe olarak örnek vermek gerekirse genelde su şekilde aldatmacalar olabiliyor; soruda “Tom nerede yaşıyor” deniyor ve konuşma su şekilde ilerliyor. “Merhaba Tom, şu an sizin için kayıt oluşturuyoruz, bana nerede yaşadığınızı söyler misin?” diyor. Tom’un cevabı daha ilk dakikada nerede yaşadığı olmuyor genellikle. “Merhaba, ben Londra’da doğdum ve okulumu Manchester’da tamamladım ama şuan Brighton da yaşıyorum” diyor. Yani burada cevap Brighton ama siz ilk duyduğunuz Londra’yı veya Manchester’ı işaretlerseniz yanılırsınız. Bu sebepten dolayı her zaman not alın, sonuna kadar dinleyin ve en son aşamada cevap kağıdını işaretleyin. Eğer duymadığınız veya yanlış duyduğunuzu düşündüğünüz bir kısım olursa; yine de yazmaya çalışın, kağıdınızı boş bırakmayın. Yanlışlar doğruları götürmüyor.

Part 2 – READING |  Önce Sorular Sonra Metin

1 saat süren Reading sınavında öncelikle sorulara bir göz atın. Sorularda geçen spesifik kısımların altını çizin, orada geçmiş kelimeleri metinde aramayın çünkü bulamazsınız. Genelde eş anlamlısı ya da tanımı metnin içinde geçer, bunları dikkate alin. Okuduğunuz sorular aklınızda bulunarak metni okumaya başlayın. Metni okurken gerçekten sizin için önemli olduğunu düşündüğünüz yerlerin altını çizerek ilerleyin. Sorular ve metin genellikle sıralı şekilde ilerler, bu yüzden son sorunun cevabı metnin ilk cümlesinde değildir. Bunun için arada metni okurken duraklayıp soruların cevabının o paragrafta olduğuna inanıyorsanız o kısımda cevabı arayabilirsiniz. Reading bölümü 3 kısımdan oluşur ve genelde son kısım diğerlerine göre daha akademik ve zordur. Reading okumanızı artırmak için bol bol akademik yazılar okumaya çalışın.

Part 3 – WRITING | Önemli Karşılaştırmalara Dikkat

Toplamda yine 1 saat süren Writing kısmı iki bölümden oluşmaktadır.

İlk bölümde sizden verilen tablo, grafik yada diyagramın önemli hatlarını anlatmanız, hakkında bilgi vermeniz ve tespitlerde bulunmanız beklenmektedir. Bu kısımda genelde en az 150 kelime yazmanız beklenir.

Önce tabloyla ilgili genel bir bilgi vererek başlayabilirsiniz, ardından anahtar noktaları anlatabilir ve sonrasında sonuç olarak tespitlerinizi yapabilirsiniz. Bu kısımda hızlı ilerlemeye çalışın ve en fazla 20 dakikada bitirin. Aşağıdaki tabloda öğrencilerin yaşlarına göre hangi amaçla eğitim aldığı gösterilmiştir.

2. kısım daha yoğundur ve sizden 250 kelime yazmanız beklenir. 2. kısım genelde bir problem yahut bir argüman hakkında essay yazmaya dayalı olduğu için daha fazla üzerine düşünüp daha yaratıcı örnekler geliştirmek durumunda kalacağınızdan fazla vakit harcamanız gerekebilir.

Kelime hesaplama; birçok öğrenci kelime sayısı yeterli oldumu diye hesaplamaya çalışıyor. Tek tek kelimelerinizi saymak size çok zaman kaybettirecektir bu yüzden yapmanız gereken şey; ilk satırınızdaki kelimeleri teker teker sayın, farz edelim 14 kelime var ve toplamda 9 satır yazdınız. Bu da demek oluyor ki ortalama 120 kelime yazmışsınız ve 3 – 4 satır daha yazmanız yeterli olacaktır.

 

 

Part 4 – SPEAKING | Konuşmaya Devam Edin ve Yaratıcı Olun

Speaking kısmı genelde sınavın diğer kısımlarından ayrı olarak yapılır. Profesyonel bir IELTS sınavı hocasıyla ikili mülakat tarzında olan bu sınav 3 bölümden oluşur. İlk bölümde mülakatı yapan kişi önce kendini tanıtır ve sizi tanımaya yönelik bilgiler sorar. Bunlar nerede yaşadığınız, aileniz ve eğitiminiz ile ilgili sorular olabilir. İkinci bölümde ise size bir kağıt kalem ve bir de konu verilecektir. Mülakatı yapan kişi size bu konu hakkında kısa bir açıklama yaptıktan sonra yaklaşık 2-3 dakika gibi bir hazırlanma süresinde vereceğiniz cevapları düşünüp not alabilirsiniz. 3 bölümde ise daha çok discussion tarzı 2. bölümle ilişkili sorular gelmekte ve fikirlerinizi detaylandırmalısınız. Bütün bu bölümlerde dikkat etmeniz gereken 2 kısım var; heyecanlanmayın ve yaratıcı olun. Öncelikle ne anlatacağınızı bilin.

İlk kısımda size sorulan bilgilere kısa ve net cevaplar yerine daha çok konuyu uzatacak cevaplar verin. Daha farklı ve uzun hikayeler anlatmanız mülakat yaptığınız kişiye sizin İngilizce yeterliliğiniz hakkında daha fazla bilgi verecektir. Yaratıcı olun, sorulan bir soruyu deneyimlememişseniz yine de bir hikaye yaratın.

İkinci kısımda kısa ve üzerine konuşabileceğiniz şeylerin notlarını alın ve üçüncü kısımda sorulan sorulara daha geniş cevaplar verebilmek için örnekler kullanın.  Yandaki örnekte soru diyor ki “yapmayı en sevdiğiniz spor hakkında bahsedin." Hiç spor yapmamış biri olsanız bile anlatmak zorundasınız ve işte o zaman heyecanlanmayın. Yakın arkadaşlarınızdan, çevrenizden, izlediğiniz bir söyleşiden bile kısımları alarak kendinizmiş gibi anlatabilir kendi hikayenizi oluşturabilirsiniz. Bu yüzden önceki IELTS sınavlarında çıkmış soruları çözmek ve Türkçe dahi olsa Speaking konuları hakkında düşünüp yeni şeyler yaratmak mülakat zamanında çok işinize yarayacaktır.

 

IELTS sınavı sonuçları genelde sınav tarihinden 13 gün sonra verdiğiniz posta adresine yollanır. Elinize geçen belgede her bölüm için teker teker sınav sonuçlarınız ve toplam sonucunuz vardır.

 

Sınava girecek tüm adaylara Soho UK olarak başarılar diler ve yineleyerek belirtiriz ki ne kadar az heyecanlı ve çok yaratıcı olursanız bütün kısımları en iyi şekilde tamamlayacaksınız!

 

 

Bir cevap yazın