İngiltere'de Psikoloji Eğitimi

İngiltere’de Psikoloji Eğitimi

Türkiye’de de oldukça popüler olan Psikoloji eğitimi İngiltere’de genellikle BSc (Bachelor of Science) kategorisinde yer alır. İngiltere'de Psikoloji eğitiminde sosyal derslerin yanında Biyoloji ve İstatistik gibi sayısal dersler de programın önemli bir parçasıdır. İngiltere'de Psikoloji çalışmaları bilimsel prensiplere dayalıdır; deney, beyin görüntülemesi, klinik mülakat, vaka çalışmaları ve gözlem gibi çok sayıda araştırma metodu içerir. Bazı üniversitelerde sunulan Psikoloji eğitimleri Siberpsikoloji ve Nöroekonomi gibi daha spesifik konuları da kapsamaktadır. İngiltere’de Psikoloji lisans eğitimi 3 yıl sürer ancak bazı üniversitelerde opsiyonel olarak sunulan 'Placement' adını verdiğimiz Çalışma Yılı ile eğitim süresi 4 yıla çıkabilmektedir. Lisans programını bitiren öğrenciler yüksek lisans aşamasında Klinik Psikoloji, Danışmanlık Psikolojisi, Sağlık Psikolojisi, Adli Psikoloji, Mesleki Psikoloji, Çocuk Gelişimi, Klinik Nöropsikoloji, Eğitim Psikolojisi gibi daha spesifik alanlarda uzmanlaşabilir. Ayrıca İngiltere’de Psikoloji dalında lisans ve yüksek lisans eğitimlerinin birleşik sunulduğu 4 yıllık eğitimler de vardır.

İngiltere’de özellikle Klinik Psikoloji veya Sağlık Psikolojisi yüksek lisans eğitimi sunan bazı üniversiteler, öğrencilerin Psikoloji lisans eğitimlerinin BPS (British Psychological Society) akreditasyonlu olmasını istemektedir.

Türkiye'de ya da Birleşik Krallık'ta Psikoloji lisans eğitimini tamamlayan öğrencilerin Türkiye’de psikolog olabilmesi için master veya doktora yapmaları gerekmektedir. Eğer öğrenci uluslararası bir psikolog ünvanı (Chartered Psychologist) almak istiyor ise en az doktora seviyesinde eğitimini tamamlaması gerekmektedir. İngiltere’de lisans eğitiminden hemen sonra direkt doktora eğitimine başlama ihtimali de vardır.

Türkiye’den İngiltere’ye yüksek lisans için giden öğrenciler çoğunlukla Klinik Psikoloji alanını tercih etmektedir. Kariyerinize eğer İngiltere’de devam etmek isterseniz BPS akreditasyonu gerekli bir kriterdir. İngiltere’deki birçok üniversite yüksek lisansa kabul için lisans diplomanızın BPS onaylı olmasını ister ve mezun olmadan yapılan başvurularda verilen şartlı kabul belgesine BPS şartını koyarlar. BPS denklik başvurusunu ancak mezun olup diplomanızı aldığınızda yapabilirsiniz. Klinik Psikoloji alanında master için BPS şartı istemeyen bazı üniversiteler de mevcuttur; Goldsmiths, Anglia Ruskin, East London, Southampton.

Psikoloji alanında ilk 25 İngiltere sıralaması: (Guardian University Guide 2018)

 1. Bath
 2. St Andrews
 3. Cambridge
 4. Oxford
 5. UCL
 6. Loughborough
 7. Durham
 8. Surrey
 9. York
 10. Birmingham
 11. East Anglia
 12. Exeter
 13. Cardiff
 14. Kent
 15. Glasgow
 16. Leicester
 17. Newcastle
 18. Sussex
 19. Aberdeen
 20. Royal Holloway
 21. Strathclyde
 22. Nottingham Trent
 23. Buckingham
 24. Manchester
 25. Lincoln

 

Psikoloji alanında daha detaylı bilgi ve ücretsiz danışmanlık için bizi arayabilirsiniz… 0216 372 60 62

Bir cevap yazın