Neden İngiltere’de Master (Yüksek Lisans) Eğitimi?

Neden İngiltere’de Master (Yüksek Lisans) Eğitimi?

Birleşik Krallık, tüm dünyada prestijli üniversiteleri ve yüksek akademik standartları ile isim yapmış bir ülkedir.

İngiltere’de master yapmış olan bir öğrenci ülkesine geri döndüğünde iş bulma veya eğitimine devam etme konusunda hiçbir sorun yaşamayacaktır. Uluslararası bir deneyimle kazanılan üniversite diploması gittikçe globalleşen dünyada işverenler tarafından her zaman değerli bir kazanım olarak görülmektedir ve şirketlerin adaylardan istediği önceliklerden biri haline gelmiştir.  Hatta Türkiye’de bazı üniversiteler doktora yapmak isteyen adayların  yurt dışında master yapmış olma şartını yerine getirmelerini istemektedir.

QS World University Rankings’e göre dünyanın en iyi altı üniversitesinden dördü Birleşik Krallık’ta bulunmaktadır. Bu yüksek öğrenim kurumları Cambridge, Oxford, Imperial College ve UCL’dir. İngiliz eğitim sistemi dünyanın en eski, köklü sistemi olarak bilinmektedir; sunduğu diploma uluslararası alanda prestijlidir ve dünyanın her yerinde geçerliliği vardır. Oxford Üniversitesi’nin 12. yüzyılda kurulmuş olması üniversite eğitiminde ne kadar köklü bir geçmişe sahip olduğunun açık bir örneğidir. Dünya çapında çok sayıda başbakan, devlet başkanı ve önemli mevkideki binlerce kişi İngiltere’de eğitim almıştır.

İngiltere’de yüksek lisans yapmanın en büyük avantajı, birçok ülkenin aksine eğitim programının 12 ay sürmesi gösterilebilir; İngiltere’de lisans eğitimi ise genellikle 3 yıl sürmektedir. Kazanılan bu 1 yıl ile İngiltere’de yüksek lisans yapmış bir öğrenci iş hayatına 1 yıl erken başlayabilir ve İngiltere'de master için harcamış olduğu maliyetleri bu bir yıl içerisinde telafi edebilme fırsatını kazanabilir.

İngiltere’de master eğitimi alan bir öğrenci uluslararası ve kozmopolit bir öğrenci nüfusunun parçası olur ve bu da öğrencinin diğer insanları ve diğer kültürleri daha iyi anlamasına ve global bir perspektif kazanmasına olanak sağlar. İngiliz üniversiteleri %10-%20 arasında yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Her zaman bir İngiliz diploması yüksek kalite standartı olarak görülür. İngiltere’nin eğitim sistemi, araştırma gücü ve tesisleri dünyada en iyilerin başındadır. Bu faktörler düzenli olarak hükümetin ilgili eğitim birimleri tarafından değerlendirilir ve denetlenir; bu sayede tüm yüksek öğretim kurumlarının belirli bir kalitede olması garanti altına alınmış olur.

Amerika ve birçok ülkeden farklı olarak Birleşik Krallık çok daha fazla uzmanlaşma sağlayan bölüm fırsatı sunar. Acoustics, Animal Behaviour, Arboriculture, Architectural Glass, Consumer Protection, Disaster Management, Footwear Design, Garden Design, Musical Theatre, Toxicology, Viking Studies, Yacht and Powercraft Design gibi çok spesifik alanlarda uzman olma fırsatı elde edersiniz.

İngiliz eğitim sistemi kişinin ne düşünmesini değil nasıl düşünmesini öğretir ve kişinin farklı bakış açılarına sahip olmasını ve farklı görüşlere değer vermesini sağlar. Ezberci bir eğitim sistemine kesinlikle karşıdır.

İngiltere’de master eğitim maliyeti  ilk aşamada yüksek gelebilir; fakat yüksek lisans eğitiminin 1 yıl olması ve yıllığı 40.000 $ üstünde olan Amerikan üniversiteleri ve kolejlerini göz önünde bulundurduğumuzda İngiltere’de üniversite eğitimi her zaman çok daha uygun maliyetlidir. Ayrıca yabancı öğrenciler için her zaman burs olanağının sunulması öğrencilerin maliyetleri düşürmesini sağlayan diğer bir faktördür. İngiltere’de master eğitimi alan bir öğrenci British National Health Service(NHS)’in ücretsiz sağlık hizmeti şemsiyesinin altına girer ve devlet öğrenciyi sağlık alanında koruma altına almış olur. Diğer önemli bir nokta ise öğrenci yasal olarak kampüste veya kampüs dışında haftada 20 saat çalışma iznine sahiptir; bu tatillerde ise haftada 40 saat olmaktadır.

Amerika gibi coğrafi olarak devasa bir ülkedeki seyahat etmenin zorluğu herkes tarafından bilinir. Birleşik Krallık ise ileri teknoloji hızlı trenleri ve geniş toplu taşıma olanakları ile yabancı öğrencilere ucuz ve rahat bir şekilde tüm adayı ve aynı zamanda Avrupa ülkelerini keşfetme fırsatı sağlar. Hatta bir hafta sonu isterseniz Roma, Madrid, Paris veya Amsterdam’ı ziyaret edebilir ve eğlenebilirsiniz. İngiltere mesafe olarak Türkiye’ye sadece 3,5 saat uzaklıktadır ve bu İngiltere’yi Amerika, Kanada ve Avustralya gibi ülkelere göre daha tercih edilen bir ülke yapmaktadır.

Sonuç olarak; İngiltere master eğitimi almak isteyen öğrencilere sınırsız sunduğu olanaklarıyla her zaman ilk sıralarda yerini almaktadır ve uzun vadede popüleritesini sürdüreceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Ahmet B. Imirzalıoğlu – UK Education Counsellor