İngiltere'de Lisans Eğitimi

İngiltere’de Lisans Eğitimi

İngiltere’de lisans eğitimi genellikle 3 yıl sürmektedir.

1 yıllık maaşlı çalışma olanağı sağlayan lisans eğitimleri de vardır ve bu ara yıla sandwich yılı denir, bu durumda İngiltere'de lisans eğitimi 4 yıla çıkmaktadır; bazı programlarda aynı şekilde master uzantılı olarak 4 yıl sürmektedir.

İngiltere’de lisans eğitimi programları her yıl ya Eylül ayı içinde ya da Ekim ayının başlarında başlamaktadır; bazı üniversiteler buna ek olarak Ocak ya da Şubat aylarında başlayan eğitim programları da sunarlar.

İngiltere'de konularına göre lisans dereceleri aşağıdaki gibi gruplandırılabilir:

Bachelor of Science (BSc): Fen/Bilim konularında lisans derecesi

Bachelor of Architecture (BArch): Mimarlık konusunda lisans derecesi

Bachelor of Engineering (BEng): Mühendislik konusunda lisans derecesi

Bachelor of Medicine (MBBS): Tıp konusunda lisans derecesi

Bachelor of Arts (BA): Sosyal konularda lisans derecesi

Bachelor of Education (BEd): Eğitim konusunda lisans derecesi

Bachelor of Law (LLB) Hukuk konusunda lisans derecesi

İngiltere’de lisans eğitimi programlarına başvuru için gereken belgeler şunlardır:

Öğrenci kabul koşulları seçeceğiniz üniversite ve bölümlere göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak 3 yıllık bir lisans derecesine başvuracak öğrencilerin üniversitelerden kabul alabilmesi için aşağıdaki koşulları yerine getirmiş olmaları gerekmektedir.

Aşağıdaki şartları yerine getiremeyen öğrenciler hem Akademik Hazırlık (Foundation) hem de İngilizce Hazırlık programlarına (Pre-Sessional) katılarak üniversitelerin beklediği düzeye gelebilir ve yüksek sıralamalı İngiltere üniversitelerinde okuma şansı elde edebilirler.

  1. Lise diploması + ders notları çizelgesi (Transcript): Lise mezuniyet notu başvurulacak üniversite ve bölüme göre 3.5-5.0 / 5.0 arasında istenmektedir ya da A Level derecelerine eş değer kabul edilen SAT, AP, ACT, Abitur, Fransız ya da Uluslararası Bakalorya, Matura, Maturita gibi uluslararası sınav neticeleri  alınan puana bağlı olarak kabulde rol oynar.
  2. IELTS; 6,0 – 7,5 arası veya diğer eş değer İngilizce seviyesini kanıtlayan sınav sonuçları
  3. Lise öğretmenlerinden alınacak bir akademik referans; başvuru yapacağı bölümle alakalı olan derslerinin öğretmenlerinden alınması avantajlıdır.
  4. Niyet mektubu (Statement of Purpose); öğrencinin akademik hedeflerini anlattığı, neden İngiltere’de eğitim görmek istediğinden, başarılarından varsa staj veya iş deneyimlerinden bahsettiği başvuru yazısı; bu belgenin hazırlanmasında Soho UK olarak destek olmaktayız.

İngiltere’de üniversite başvuruları online UCAS sistemi üzerinden lise son sınıfın başlarında yapılır. UCAS üzerinden İngiltere lisans başvuruları Eylül ayı başlarından itibaren başlamaktadır. Başvuruların en geç 15 Ocak tarihine kadar yapılmasında büyük fayda vardır, ancak uluslararası öğrenciler için bu tarih 30 Haziran tarihine kadar da uzayabilmektedir.

 Başvurular yapıldıktan sonra öğrenciler iki farklı kabul alabilir:

  1. Şartlı Kabul (Conditional Offer): Öğrencilerin akademik ya da İngilizce seviyeleri yeterli değilse ve öğrenci hala lisede okuduğu için tüm notları henüz bilinmediğinde veya henüz IELTS gibi bir sınavla İngilizce seviyesi sunulmadığında bu şart verilir.
  2. Şartsız Kabul (Unconditional Offer): Öğrenci hem akademik hem İngilizce seviyesi olarak yeterli görüldüğünde bu kabulü alır.

İngiltere'de lisans eğitimi konusunda sorularınız ve profesyonel başvuru süreci için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın