İngiltere’ye Giden Öğrencilerin Dikkat Etmesi Gereken Bilgiler

İngiltere’ye Giden Öğrencilerin Dikkat Etmesi Gereken Bilgiler

1. İngiltere’ye her ne eğitimi olursa olsun 6 ay ve üzeri eğitim için gittiğinizde mutlaka bölgenizdeki yabancılar şubesine 7 gün içinde polis kaydı yapmanız gerekmektedir; bu bilgi pasaportunuzun vize sayfasında yazılı olacaktır. Polis kaydı için gerekli belgeler; başvuru formu, kayıtlı olduğunuza dair okuldan alacağınız belge, pasaport, resim, kaldığınız yerin adresi ve 35 GBP civarında bir ödeme.

2. NHS (National Health Service) İngiltere’deki tüm sağlık hizmetlerini sağlayan kurumdur. 6 aydan kısa bir süreliğine kalacak öğrenciler için acil bir durum söz konusu olması halinde ücretsiz tedavi hizmeti sağlanır; 6 ay ve üzeri eğitim için giden öğrenciler ise konakladıkları yere yakın sağlık kurumuna öğrenci belgesi ve konaklama belgelerini vererek mevcut doktorlardan birini seçip kayıt olmalıdır ve hastalanma durumlarında ise bu doktordan randevu alarak tedavi olabilmektedir. Her durumda 6 aydan az bir eğitime gidilse de sağlık sigortası yapmanızı öneriyoruz. (herhangi bir zorunluluk olmamasına rağmen)

3. UK Home Office’in İngiltere'de eğitim alacak bir öğrenci için belirlediği aylık yaşam giderleri (konaklama, yemek, ulaşım, eğlence vs) Londra için 1265 GBP ve Londra dışı için 1015 GBP civarındadır.

4. Dil okuluna giden öğrencilerin çalışma izni yoktur. İngiltere'de lisans ve yüksek lisans öğrencileri ise haftada 20 saat resmi olarak çalışabilir, tatillerde ise haftada 40 saat çalışma iznine sahiptir.

5. Dünyanın en eski yer altı ulaşımı olan Londra metrosu, uzunluğuyla da dünyada 2. sıradadır ve tüm Londra’yı gelişmiş bir ağ ile bağlar, dolayısıyla Londra’nın tüm bölgelerine rahat bir şekilde ulaşımınız her zaman mevcuttur.

6. Londra metrosunda kullanabileceğiniz OYSTER kartınızı tüm metro istasyonlarında bulunan bilet makinalarından alabilirsiniz. Ekstra 5£ ücreti olan bu kartları seyahatiniz sonunda büyük terminallerden (Kings Cross, Liverpool Street Station) iade edebilir içinde kalan parayı ve kart ücretinizi tahsil edebilirsiniz fakat birçok öğrenci için bir seyahat anısı olan bu kartı saklayanlar da var.

7. Çalışma vizesi olan öğrencilerin National Insurance Number'larını almaları için başvuru hattını arayıp gerekli bilgileri paylaşmaları gerekmektedir. Bu aşamadan sonra NI Number'ınızın yazdığı mektup 2 hafta içinde elinize ulaşır. Bu numara sizin vergi numaranızdır ve bir şirkette legal olarak çalışabilmek için bu numarayı şirketle paylaşmak zorundasınız ki maaşınızı alırken vergileriniz ödenmiş olsun.

8. İngiltere’de bir banka hesabı açmak için belirli bir adresinizin olması gerekmektedir. Bu adreste oturduğunuzu kanıtlamak için de sizden belge istenir. Birçok evin elektrik, su, doğalgaz faturaları evi tuttuğunuz emlakçıyla ya da ev sahibinin ismi üzerine olacağı için bu belgeler bir işinize yaramayacaktır. Bu durumda yine NI Number'a ihtiyacınız oluyor. Bankaya giderken size gelen NI Number mektubunu yanınıza almanız oturduğunuz adresi kanıtlamak için yardımcı olacaktır.

9.Genelde uzun dönem giden öğrenciler en az 1-2 kere ev değiştirme durumunda kalırlar. Bunlar farklı etkenlerden kaynaklanabilir. Bu durumda yeni bir ev/oda bulmak için girişimlerde bulunursunuz. Bunu orada edindiğiniz arkadaşlarınızla paylaşmanız size büyük kolaylık sağlayacaktır. İngiltere öğrenci ve çalışan sirkülasyonu çok yüksek olan bir ülkedir ve emin olun ki bir arkadaşınızın evinde ya boş bir oda vardır ya da 1/2 hafta içinde boşalacak bir oda vardır.

10. Ev/oda bulma konusunda internet bütün dünyada olduğu gibi bir diğer destekçiniz olacaktır. Çeşitli sayfalardan birçok eve ve odaya ulaşabilir, görüşme için randevu alabilirsiniz. Size evi/odayı ayarlayan emlak şirketini iyi seçmenizde fayda var. Sonuç olarak 1/1.5 bazen 2 kirayı depozito olarak vereceksiniz. Burada emlakçıda ne kadar kira depozitonuz bulunduğuna dair bir yazı/imza/tarih ve eğer anlaşmalılarsa depozitonuzu online olarak korumaya alan Deposit Protection Service (DPS) sistemini kullanmak istediğinizi belirtin. Ve yine unutmayın ki oradaki emlakçılar da komisyonla çalışırlar ve bu genelde 1/1.5 kiraya denk gelir.

11. İngiltere’de genelde her şey haftalık ödenir ve haftalık sistem kullanılır. Her yerde olmasa da maaşınızı haftalık veren yerler, kiranızı haftalık ödemenizi isteyen emlakçılar olabilir. Ev/oda kiralarken pazarlık yapmaktan çekinmeyin. Gerekirse kira için gerekirse komisyon için pazarlık yapın. Fiyatlar haftalık olarak yansıyacağından alacağınız 10£ indirim bile senelik bazda 520£ eder.

12. Taşınmalara yardımcı olması için "rent a van" adı altında geçen araç ve ekip kiralama şirketleri vardır. Taşınmanızdan 1 hafta önce ortalama kaç parça, ne büyüklükte eşyalarınız olduğunu kabaca anlatmanız, gidilecek mesafe hakkında bilgi vermeniz, fiyatını sormanız ve taşınacağınız gün ile saat için randevu almanız taşınma için en kolay yoldur. Eğer taşınırken yanınıza alacağınız sadece 2/3 bavul ve bir iki kutu ise Uber hesabınızdan Uber XL kiralayabilirsiniz.

 

Ayrıca İngiltere Öğrenci Vizesi hakkında bilgilere ve daha fazlasına sitemizden ulaşabilirsiniz.