İngiltere Yüksek Lisans Fiyatları

Eğitimdeki yüksek kalitesi ve öncülüğüyle bilinen İngiltere, her yıl dünyanın her bir köşesinden binlerce öğrencinin yüksek lisans yapmak için tercihi olmaktadır. Bünyesinde dünya sıralamasına girmiş birçok üniversite bulunmasının yanı sıra bu üniversiteler kendi alanlarında da dünyanın önde gelen özellikle araştırma odaklı üniversiteleridir.

İngiltere’de yüksek lisans yapmanın en büyük ekonomik avantajlarından birisi yüksek lisansın 1 yıl olmasıdır. İngiltere’de yüksek lisans yapacak kişilerin toplam harcayacakları parayı hesaplarken birçok unsuru göz önünde bulundurması gerekiyor. Eğer İngiltere dışında başka bir ülkede yüksek lisans yapmayı düşünüyor ise genellikle öğrencilerin bu ücretleri bir değil iki yıl ödemesi gerekecektir. Masraflarınızı hesaplarken göz önünde bulundurmanız gereken kalemler aşağıdaki gibidir:

  • Yüksek Lisans Eğitim Ücreti
  • Konaklama Giderleri
  • Beslenme ve Ulaşım Giderleri
  • Diğer Giderler

İngiltere Yüksek Lisans Fiyatları

İngiltere yüksek lisans fiyatları ile ilgili aşağıda bulunan çeşitli okulların örnek olarak tercih edilen bazı bölümlerin fiyatlarını göz önüne alabilirsiniz:

University of Westminster MA Management  £                        12.000
University of Chester MSc Engineering Management  £                        12.000
City, University of London International Commercial Law LLM  £                        17.500
University of Edinburgh MSc Marketing  £                        21.300
Queen Mary University of London MSc Computer Science  £                        19.500
Nottingham Trent University LLM International Trade and Commercial Law  £                        12.900
Kingston University London MSc Psychology  £                        14.100
Anglia Ruskin University MSc Civil Engineering  £                        13.100
York St John University MA Fine Art  £                        12.500

Konaklama giderleri bütçe hesaplaması yapılırken göz önüne alınması gereken diğer bir unsurdur. Öğrenci yurtları en çok tercih edilen konaklama seçeneğidir. İngiltere'de kampüs yurdunda konaklama şehre göre ortalama haftalık 75 GBP ile 200 GBP arasında değişmektedir.

Konaklama Fiyatları

Yurt Haftalık   £75 - £200 Yıllık   £3.900 - £10.400

Beslenme ve Ulaşım Giderleri

Beslenme ve ulaşım giderleri kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte bir öğrencinin ortalama beslenme gideri günlük £15 ile £25 arasında farklılık göstermektedir. Bunun yanında ulaşım giderlerini Londra üzerinden hesaplarsak, Oyster Öğrenci Kart'ınızın Zone 1 ve 2 için haftalık ücreti £23 civarındadır. Çoğu küçük şehirde ise ulaşım maliyetleri sıfır olabilmektedir. Çünkü her yere erişim kolay bir şekilde sağlanabilir, çoğu yer yürüme mesafesinde olabilmektedir.

Beslenme Günlük £15 - £25  Yıllık   £5.475 - £9.125
Ulaşım Haftalık £23 (Londra)  Yıllık   £1.196 (Londra)

Diğer Giderler

Diğer giderlerinizi de yıllık en az £1.500 olarak hesaplayabiliriz. Bu da görünmeyen giderler dediğimiz; ekstra tren biletleri, havaalanı transferleri, depozito, kayıt ücretleri ve müze gezileri gibi harcamaları içine almaktadır.

 

Sonuç olarak İngiltere’de bir senelik yüksek lisans yapmak için toplam harcamalarınız ortalama olarak aşağıdaki tablodaki gibidir:

Eğitim Ücreti £12.000 - £21.300
Konaklama £3.900 -  £10.400
Beslenme (Ulaşım) £5.475 -   £9.125  (+£1.196 Londra içi Ulaşım)
Diğer Giderler £1.500
Toplam £22.875 - £42.375

Özetle İngiltere'de 1 yıllık yüksek lisans maliyeti; okul ücreti, konaklama, beslenme, ulaşım ve diğer maliyetler dahil ortalama 20.000 GBP ile 40.000 GBP arasında değişebilmektedir.

İngiltere'de Çalışma

İngiltere’de eğitim almayı planlayan öğrencilerin bilmesi gereken bir diğer unsur da, yüksek lisans ve lisans eğitimi sırasında haftalık 20 saat çalışma izinleri olmasıdır. Asgari ücret yaşa göre değişkenlik göstermekle birlikte saatlik ücreti ortalama £7.5’dan hesaplayabiliriz. Bununla birlikte öğrencinin 1 yıllık eğitim hayatında her hafta 20 saat çalışmasıyla birlikte geliri aşağıdaki gibi olacaktır:

Çalışma Saatlik   £7.5 Haftalık   £150 Yıllık   £7.800

Unutmayın ki öğrencinin yapacağı işe göre değişiklik göstermesiyle birlikte, edindiğimiz tecrübelerden yararlanarak buna bazı detaylar da ekleyebiliriz. Saatlik £7.5 minimum ücret, yani başlangıç için geçerlidir. Başlangıçta dahi £8.5 - £9 veren iş yerleri mevcut, ve eğer işinizdeki sürekliliği de göz önüne alırsanız başladığınız yıl içinde bir iki kere £1-£2’luk bir zam almanız da mümkün. Ve yine yapacağınız işe göre değişkenlik olmasıyla birlikte prim/bahşiş almanız da olası.

Burs imkanları ile ilgili bilgi almak ve okul seçiminizle ilgili ücretsiz danışmanlığımızdan yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın