İngiltere'de Bisiklet Kullanımı

Bir bölgeyi en iyi keşfetme araçlarından biri de bisiklettir, ne yaya olduğu kadar yavaş ne de motorlu araçlar kadar hızlı; tam orta karar bir hızla gezip gözlemleyerek seyahat ettiğiniz yerleri keşfedebilme fırsatına sahip olursunuz.

İngiltere bisiklet kullanımı için çok ideal ülkelerden biridir. Çok fazla tepe ve yükseklik olmaması bisiklet kullanımı için büyük bir avantajdır, ayrıca çoğu yerde gerek şehir içinde gerekse şehir dışında bisiklet kullanımı için ayrılmış yolların bulunması bu tecrübeyi daha keyifli hale getirmektedir. Örneğin; Londra'da öğrenciyseniz ulaşım için bisiklet iyi bir alternatiftir ve hem ekonomik olarak hem de sağlık yönünden size pozitif katkıları olacaktır. Londra çok geniş bir bisiklet ağına sahip olmasıyla da bilinir. CS (CycleSuperhighway) adı verdikleri bisiklet yolları her gün binlerce insana hizmet vermektedir. Doğu ve Batıyı, Kuzey ve Güneyi, Londra’nın birçok yerini bağlayan bu yollar ortalama 50 KM uzunluğundadır ve şehir içi her yere ulaşımınızı sağlamanız mümkündür. Genelde yağışlı geçen İngiltere'de, Londra aşırı yağmur yağan bir bölge değildir, ancak yanınızda yağmurluk bulundurmanız iyi bir fikir olacaktır. İngiltere'de günlük şehir hayatının içinde bisiklet kullanımı oldukça yaygındır, üstelik bisikletle ulaşım devletin büyük destek verdiği bir politikadır.

Bisiklet Kiralama:

Londra’da kullanan Santander Bike’da bisiklet kullanmayı severlere büyük bir imkan yaratmaktadır. Santander Bike Londra’da istediğiniz zaman bisiklet kiralamanızı sağlayan bir bisiklet kiralama sistemidir. Londra’da 750’den fazla noktada toplam 11.500 bisikletle hizmet veren bu sistem birçok turistin ve yerlinin ulaşım aracı olmuştur. Sistem birçok kişiye karmaşık gelse de aslında çok basittir. Birazcık bahsedelim; Aşağıda resimde gördüğünüz bu bisiklet kiralama noktalarına giderek kiralama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Santander Bicycle Kiosk

Bu noktalarda bulunan kiosklardaki ekrana dokunarak başlayabilirsiniz. Yönlendirmeleri takip ederek bisiklet kiralama kısmına kadar gidip, sonra banka kartınızı yerleştirin. Şifrenizi girdikten sonra, kullanım koşullarını kabul edip bisikletinizi kiralayabileceğiniz 5 haneli 1-2-3 (ör.33121) rakamlarından oluşan bir kod yazdırılacaktır. Bu kodla birlikte bisikletinizi bağlantı noktasından alabilirsiniz. İşte bisikleti kiralamak bu kadar kolay. Şimdi gelelim fiyatlandırmaya. Kiraladığınız andan itibaren £2 karşılığında bu bisikleti 24 saat kullanabilirsiniz, ama dikkat etmeniz gereken noktalar var. Söyle oluyor ki, bisikleti bağlantı noktasından aldığınız andan itibaren 30 dakika süreniz var. Varacağınız yere 30 dakika içerisinde gidip bisikleti geri bağlama noktasına koymanız gerekmektedir. Bu işlemi 24 saat içinde sayısız kez yapabilirsiniz. Eğer ki 30 dakikayı geçerse £1-£2 gibi ek bir ücret yansıyacağı için zaman yönetiminizi iyi yapın. Eğer ki gideceğiniz mesafe 45 dakika ise, şöyle bir yöntem uygulanabilir; 25 dakika boyunca ilerledikten sonra bisikletinizi bir bağlantı noktasına bağlayın ve 5 dakika bekledikten sonra artık yeni bir kod alabilirsiniz. Her bisiklet kiralaması için kartınızı tekrar kioskun içine yerleştirmeli ve yeni bir kod almalısınız. Her kod tek kullanımlıktır, fişleri saklamanıza gerek yok. Eğer Santander Bike uygulamasını telefonunuza indirirseniz nerelerde bağlantı noktası olduğunu kaç bisiklet bulunup kaç boş yer olduğunu görebilir ve banka kartınızı da tanımlarsanız hiç kioskta zaman kaybetmeden uygulama üzerinden kiralama kodu alabilirsiniz. Ayrıca uygulama üzerinden nerden nereye ve kaç dakikada gittiğinizi takip edebilirsiniz. Daha sık kullanıcılar için olan üyelik de bir seçenektir. Yıllık £90’a üye olabilir, bankadan gidip üyelik anahtarı alabilirsiniz. Bu şekilde o anahtarı bağlantı noktalarına takarak hiçbir şey yapmadan bisiklet kiralayabilirsiniz. Lastik patladı, bisiklet çalındı, parçası bozuldu gibi sorunlarla uğraşacağınız bir bisiklet satın almadan çok daha karlı olacak ve bir yere gittiğinizde arkanızda bıraktığınız bisikleti düşünmek zorunda kalmayacaksınız.

İngiltere'de Londra gibi merkez şehirlerde bisiklet kullanırken diğer motorlu araçlardan öncelikli geçiş üstünlüğünüz vardır, bu sözde değil pratikte de böyledir ve araçlar sizi dikkate almak zorundadır. İngiltere'de  motorlu taşıt ehliyetleri eğitimlerinde ve sınavlarında bu konu üzerinde önemle durulmaktadır. İngiltere'de trafiğin bize göre tersten aktığını unutmayın, kamyon şoför koltuklarının sağ tarafta olması ve dönüşlerde sizi görememe ihtimalini hesaplamalısınız.

İngiltere'de Londra gibi şehirlerin eski yapılar ve dar sokaklardan oluşması trafiğin tıkanmasına ve metro hizmetlerinin aksaması gibi durumlara yol açmaktadır; bu yüzden bisiklet size ulaşım için iyi bir alternatif olacaktır ve ayrıca yolculuğunuzu daha keyifli bir hale getirecektir. İngiltere'de bisiklet kullanırken önlem olarak kask takmalı, görünürlüğü arttıran fosforlu yelekler yada kıyafetler giymeniz yararlı olacaktır.

İngiltere'de bisiklet almaya karar verirseniz bu siteden yararlanabilirsiniz:  sportsdirect.com/cycling. Bisikletler içinde katlanabilenler (folding bikes) biraz pahalıdır. £300 ve üzeri fiyatlara satılmaktadır ve ortalama fiyatları £500 civarındadır.

Brompton marka katlanabilir bisikletler Londra’da oldukça popülerdir. Bu bisikletlerin avantajı, metro ve otobüslere yanınızda götürmeniz için bir sınırlamanın olmamasıdır.

Metroda sadece sabah saatlerinde 7 ile 9 arası; akşam ise 6 ile 8 arası yoğun işe gidiş ve iş çıkış saatleri (peak hours) olduğundan bazı istasyonlarda sizi durdurabilirler. Bunun dışında katlayarak her türlü taşıma aracında yanınızda götürebilirsiniz.