İngiltere Hakkında Önemli Bilgiler

Büyük Şehirleri:

Birleşik Krallık; İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda bölgelerinden meydana gelir. Birleşik Krallık’ın başkenti Londra aynı zamanda İngiltere’nin de başkentidir. Galler’in başkenti Cardiff, İskoçya’nın başkenti Edinburgh ve Kuzey İrlanda’nın başkenti ise Belfast’tır. Londra’nın nüfusu yaklaşık 8.800.000’dir.

Nüfus:

Birleşik Krallık’ın nüfusu yaklaşık 65 milyondur. İngiltere’nin 53 milyon, İskoçya’nın 5,3 milyon, Galler’in 3 milyon ve Kuzey İrlanda’nın 1,8 milyon nüfusu vardır.

Karasal Bölge:

Birleşik Krallık’ın tüm alanı İskoçya’nın kuzey sahili açıklarında bulunan Shetland Adaları’ndan güney batı İngiltere’de Scilly Adaları’nın alt kısımlarına ve denizden Kuzey İrlanda’ya kadar yaklaşık 245.000 kilometrekare yer kaplar.

Kırsal Bölge:

Birleşik Krallık’ın toplam sahil şeridi yaklaşık 8000 kilometredir. Coğrafyası yeşil çayırlar ve ormanlardan sarp bozkırlar ve yüksek dağlara kadar çeşitlilik gösteren bir ülkedir. En yüksek dağı İskoçya’da bulunan 1340 metreden fazla yüksekliğe sahip olan Ben Nevis’tir.

Tarihi Miras:

Birleşik Krallık’ın tarihi MÖ 6500 yılına kadar uzanmaktadır. Birleşik Krallık’ın her yerinde Stonehenge’den Buckingham Sarayı’na kadar tarihinde önemli yer teşkil eden yapılar görebilirsiniz. Birleşik Krallık ayrıca UNESCO Dünya Mirası Yerler listesinde yer alan 28’den fazla kültürel ve doğal mirasa ve Bath, Durham, Canterbury, Oxford, York, Chester ve Stratford-upon-Avon’ı içeren yedi Miras şehrine ev sahipliği yapmaktadır ve bu şehirler her yıl milyonlarca ziyaretçi çekmektedir. Ayrıca İngiltere, Oxford ve Cambridge gibi dünyanın en köklü üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır.

Ekonomi:

Birleşik Krallık dünyanın önde gelen ticari merkezlerinden biridir ve Avrupa’da en çok yatırım çeken ülkedir. Londra dünyanın finans merkezi olarak bilinir. Birleşik Krallık dünyadaki ilk on üretici ülkeden biridir. Sağlık, Bilişim ve İletişim Teknolojileri ve Yaratıcı Endüstriler alanlarında Avrupa’nın en büyük endüstrilerine sahiptir. Denizcilik İngiltere’nin tarihinde olduğu gibi günümüzde İngiltere yaşamında önemli yer tutar. Dünyada en geniş deniz ticaret filolarından birine sahiptir. İngiltere deniz ticaret filosu dünyadaki gemilerin yaklaşık % 10’una sahiptir.

Dil:

Birleşik Krallık’ın her bölgesinde İngilizce konuşulur, ancak Galce, İskoçça ve İrlandaca gibi başka resmi diller de bulunmaktadır.

Para:

İngiltere’nin para birimi sterlindir (pound).

Din:

Birleşik Krallık’taki başlıca din Hıristiyanlıktır. Ancak, Birleşik Krallık başka dinlerin de geniş çapta hoş görüldüğü ve kabul edildiği çok dinli bir toplumdur ve farklı dinler kendilerini ifade etmede özgür bir ortama sahiptir.

İklim:

Okyanus etkilerinin ağır bastığı İngiltere iklimi son derece değişkenlik gösterir. Kışlar genellikle yumuşak, yazlar ise serindir. Golf stream sıcak su akıntısının adaların iklimi üzerinde büyük etkisi vardır. Kuzey enlemde olmasına rağmen kışın sıcaklık ortalaması 7°C’dir. Kışın Britanya’nın batı kesimleri daha nemli, rüzgarlı ve ılıktır. Doğu bölgeleri Avrupa kıtasından gelen soğuk ve kuru rüzgarlardan etkilenir. Yazın ortalama sıcaklık güneyde 27°C, kuzeyde ise 15°C olmaktadır.

Hükümet:

Birleşik Krallık parlamenter demokrasi ile yönetilmektedir ve dolayısıyla hükümet halk tarafından seçilmektedir. Her beş yılda bir seçim gerçekleştirilir. Başbakan kabine ve bakanların desteği ile hükümeti yönetir. İngiltere Avrupa Birliği’nin en güçlü üyesidir.
Merkezi Birleşik Krallık hükümetinin yanı sıra İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda için üç ‘devredilmiş yönetim’ bulunmaktadır. Bunlar sağlık, eğitim, kültür, çevre ve ulaşım gibi birçok yerel politika sorunlarından kendileri sorumludur. Savunma ve maliye gibi diğer alanlarda ise merkezi yönetime bağlıdırlar.

Kraliyet Ailesi:

Kraliçe Birleşik Krallık’ta devlet başkanı’dır. Anayasal monarşi olarak Kraliçe ülkeye ‘hükmetmez’, fakat kraliyet ailesi Hükümet ile ilgili önemli seremonileri ve resmi rolleri yerine getirir.

Yasalar:

Diğer ülkelerle Birleşik Krallık’taki yasalar arasında bazı farklılıklar olabilir.
Örneğin Birleşik Krallık’ta:

Esrar, ekstasi, LSD veya amfetaminler gibi yasadışı ilaçları kullanmak veya taşımak yasaktır.
Kendinizi savunmak için CS gaz spreyi, silah veya bayıltıcı silahlar taşımak da yasaktır. Ayrıca bıçak taşımakla ilgili olarak da çok sert yasalar ve cezalar bulunmaktadır.
Tütün ve alkol kullanmak için 18 yaşından büyük olmanız zorunludur.
Çalınmış olabileceğini düşündüğünüz şeyleri satın almak büyük bir suçtur.
Geçerli bir ehliyet ve araç sigortası olmadan araç kullanmak kesinlikle yasaktır. Uyuşturucu madde veya alkol etkisi altında araç kullanmak ciddi bir suçtur ve cezası ağırdır.

Bir cevap yazın