İngiltere’de Moda Eğitimi için En İyi Üniversiteler

Dünya çapında büyük bir ilgiyle takip edilen moda, üniversitelerin de gözde bölümlerinden bir tanesidir. Modanın başkenti olarak bilinen Londra’dan Milano’ya binlerce öğrenci yurt dışında moda eğitimi almak için hazırlıklar yapar. İngiltere ve İskoçya’nın en iyi moda okullarını derlediğimiz bu sayfada İngiltere moda eğitimi ilgili önemli bilgiler, dünyadaki sıralamaları ve alınan eğitim kalitesiyle ilgili bilgilere ulaşabilir, başvuru ve daha fazla bilgi için de Soho UK Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’ndan faydalanabilirsiniz.

Kingston University

Kingston Fashion BA (Hons) lisans eğitimi, Creative Skillset Tick (Moda Tasarım Kategorisi) ödülüne layık görülmüş ve aynı zamanda The Guardian'ın 2018 en iyi moda ve tekstil okulları sıralamasında Kingston 2. sırada yerini almıştır. Mezunların % 90'ı tasarımcı olarak kariyerlerine devam ederken, lisans öğrencileri isteğe bağlı olarak bir yıllık ara bir program dahilinde New York, San Francisco, Paris, Berlin ve Milano'da tam ücretli olarak stajlarını yapabilmektedir.

Manchester Metropolitan University

Manchester School of Art Fakültesindeki Moda bölümü çağdaş moda tasarımı üzerine yoğunlaşıyor. Öğrencilerini moda endüstrisinin ihtiyaçlarını anlamak için yenilikçi ve yaratıcı olmaya teşvik ediyor. Her geçen gün değişen modaya uygun düşünen ve kapsamlıca araştırma yapmayı ilke edinmiş yenilikçi ve orjinal fikirli öğrenciler yetiştiren Manchester Metropolitan Üniversitesi, çağımıza uygun bir çalışma ekolü benimsemiştir.

University of the Arts London

London College of Fashion (LCF) ve Central Saint Martins (CSM) moda okullarını içine alan University of the Arts London, moda sektöründe çalışmaktan, tasarıma ve moda küratörlüğüne kadar her konuda moda eğitimleri vermektedir. Moda dünyasına yön veren okul 70'in üzerinde lisans ve lisansüstü eğitim ile öğrencilerine geçmişi de derinlemesine inceleyip günümüze uygun çalışma standartlarını öğretmeyi hedeflemiştir. Toplumsal ve politik gündemleri de önemseyen, iddialı fikirlere sahip olan öğrencilerine;  fikirlerini uygulama becerileri ve özgürce fikirlerini pratiğe dökmelerini sağlamak UAL’in başlıca vizyonudur.

University of Westminster

Westminster Üniversite’sinin tüm moda dersleri, uluslararası moda endüstrisinin şimdiki ve gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Yakın zamandaki mezunlar arasında; Londra Moda Haftası tasarımcıları Claire Barrow, Roberta Einer, Katie Ann McGuigan, Liam Hodges ve Ashley Williams, diğer mezunlar arasında Christopher Bailey, Burberry'in Yaratıcı Şefi; Katie Hillier, Hillier Bartley'in Yaratıcı Direktörü; Jutta Kraus, Bernhard Wilhelm'in Yaratıcı Direktörü ve Stuart Vevers, Coach’un Yaratıcı Direktörü bulunmaktadır. Moda tasarım bölümünden son 3 yılda mezun olan öğrenciler şu anda Celine, Mulberry, Tom Ford, Max Mara gibi tanınmış markalarda çalışmaktadır.

Arts University Bournemouth

Bournemouth sanat okulunda moda eğitimleri, değişen taleplere göre eğitim verip moda endüstrisinde aktif çalışabilecek mezunlar yetiştirir. Bu eğitimlerden mezun olanlar Burberry, Ralph Lauren ve Net-a-Porter gibi İngiliz ve uluslararası markalarla çalışmaya başlamışlardır. Mezunlar; tasarımcılar, model kesiciler, giysi teknoloji uzmanları, ürün geliştiricileri, moda alıcıları, mağazacılar, organizatörler ve daha fazlasıyla çalışmaktadırlar.

University of Brighton

Modanın temeli ve uygulaması hakkında geniş ve eleştirel düşünmenize yardımcı olan bireysel bir yaklaşımla moda anlayış geliştirmenizi sağlayacak Brighton Moda Okulu'nda dersler %60 Pratik ve %40 akademik ağırlıklıdır. University of Brighton Moda Okulu 2017’de İngiltere’deki en iyi 10 okul arasından 3. seçildi.

Nottingham Trent University

Okul, 40 yılı aşkın tecrübesi ve moda endüstrisi ile bağlantılı olan eğitimleri ile, yaratıcı ve sektörde çalışmaya hemen hazır mezunlar yetiştirir. Projeler ve yarışmalarla mesleki becerilerinizi geliştireceksiniz. Mezun olacağınız yıl, bir podyum gösterisi veya moda sergisinin bir parçası olarak eserinizi sunacaksınız. Okulda sunulan, ödül kazanan gösteriler ve ürünler, öğrencilerin rekabet ortamındaki başarısı ve yetiştirdiği yaratıcı mezunların kalitesi nedeniyle ulusal ve uluslararası düzeyde tanınmaktadır. NTU'daki Moda ve Tekstil, üniversite sıralamalarında İngiltere'de 5. sırada yer alıyor.

University for the Creative Arts

University for the Creative Arts Moda Okulu, The Guardian'ın 2017 üniversite lig tablosunda ilk 20 okul arasında yer aldı. Sanat temelli düşünmeye önem veren İngiltere moda bölümü, yaratıcı ve teknik becerilerden oluşan geniş bir portföy oluşturmanın yanı sıra kendi mesleki tasarım kimliğinizi oluşturmanıza da yardımcı olacak.

The University of Edinburgh

Çok ödüllü bir öğrenci topluluğunun parçası olacağınız ve kişisel yaratıcılığınız sayesinde daha özgür tasarımlar yapacağınız Edinburgh Üniversitesi, geleceğin modasını yaratmanın tek yolunun, yaratıcı potansiyelinizi geliştirirken bireysel tasarım kimliğinize de yatırım yapmanız olduğuna inanıyor.

2017 yılında öğrenciler İngiliz Moda Konseyi Burberry Ödülü, İngiliz Moda Konseyi Topman Ödülü, Levi's ve Artsthread Denim Ödülü, Lisansüstü Moda Haftası Moda Yenilikçilik Ödülü, Aksesuar Ödülü ve GFW Vivienne Westwood Etik Ödülünün sahibi olmuşlardır.

Bir cevap yazın