Londra'da Yaşam

Küresel eğitim merkezi olan Londra, Avrupa’da yüksek eğitim kurumlarının en yoğun olduğu şehirlerden biridir. Her yıl 110.000 uluslararası üniversite öğrencisinin yanında birçok ulustan on binlerce öğrencinin de dil öğrenmek için seçtiği şehirlerin başında gelmektedir. Avrupa’nın en büyük finans merkezlerinden biri olan Londra aynı zamanda ülkedeki turist yoğunluğuyla birlikte Avrupa’nın en yoğun havaalanına sahiptir. İlk üç ayınızı turist gibi geçirebileceğiniz Londra’da görülecek birçok müze, katılacak yüzlerce etkinlik ve ziyaret edilecek sayısız pub vardır. Üçüncü ayınızdan itibaren hayatınızın rutine dönüşmesiyle artık bir yerli gibi yaşamaya başlar, turistik yerlere daha az uğrar olur ve altıncı aydan sonra bir Londoner olursunuz. Londoner(s) yerli olup olmadığına bakılmaksızın Londra’da yaşayan bir İngiliz’den farksız, oranın dilini konuşup kendi çevresini edinmiş ve hayatının bir bölümünde orada yaşamış insanlara verilen bir terimdir. Artık turist değilsinizdir. Belirli bir çevreniz, belirli bir mücadeleniz, hep gittiğiniz bir pubınız, yurt veya ev arkadaşlarınız, sürekli kullandığınız metro istasyonunuz veya bisikletiniz ve bir rutininiz vardır.

Londra'da yaşam Londra dışındaki diğer popüler olan şehirlerden pek farklı değildir. Sadece oranın yerlisi gibi olma hissini daha çabuk hissetmeniz mümkün olan diğer şehirlerde belli bir süreden sonra herkesi tanır ve yine rutininizi yakalarsınız. Küçük şehirler olmasından dolayı bir akşam dışarı çıktığınızda gittiğiniz restoranda veya pubda dil okulunuzdan ya da üniversitenizden birçok kişiyi görme ihtimaliniz yüksektir. Bu tarz küçük yerleşim yerlerinde Londra’nın aksine diğer tüm dil okullarındaki veya üniversitenizdeki öğrencilerle tanışıp tek bir çevreyle sınırlı kalmazsınız.

Londra’da neler yapabilirsiniz?

Portobello ve Camden Town’da bulunan açık pazarlarında keyifli bir alışveriş yapabilir, Hyde Park’ta huzurlu uzun bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. London Eye’da 45 dakika boyunca Londra’yı ayaklarınızın altına serebilir ve Soho’da dünyaca ünlü eğlence mekanlarında sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebilirsiniz. Oxford Street’de yürürken Londra’nın modaya yön verdiğine ve gerçek bir kozmopolit şehir olduğuna tanıklık edebilirsiniz. Parlamento binası, nöbet tutan askerleriyle ünlü Londra Kulesi, yılbaşı kutlamalarının ortak adresi Trafalgar meydanı, Atatürk dahil dünya tarihinde önemli yere sahip liderlerin ve ünlülerin balmumu heykellerinin bulunduğu Madame Tussauds Müzesi ve daha birçok ünlü müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın