Birleşik Krallık'ta Popüler Şehirler

İngiltere'de dil okullarına ve üniversiteye giden öğrencilerin başlıca tercihi olan Londra’nın yanı sıra Brighton, Bournemouth, Oxford, Cambridge, Edinburgh ve Manchester gibi ünlü şehirlerde de binlerce yabancı öğrenci yaşamaktadır.

Brighton

Coğrafi olarak güneyde bulunduğundan, diğer İngiliz şehirleri ile kıyaslandığında daha ılıman ve güneşli bir iklime sahiptir. Şehirde öğrenci nüfusunun yoğun olması gece hayatı ve sosyal aktivitelerin zengin olmasına olanak sağlamaktadır. Güneşli havalarda kitabınızı ya da kahvenizi alarak plajda bulunan meşhur Brighton Pier’e gidip günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Brighton, sosyal olarak size sayısız fırsat sunacaktır.

Bournemouth

Brighton gibi kumsalı olan bir şehirdir. Kumsal şeridi boyunca yürüyüş yapabilir veya güneşlenebilir, lezzetli deniz ürünlerini tadabilirsiniz. Yakında bulunan Dorset’i ziyaret edebilir, büyüleyici kalelerini ve tarihi binalarını gezebilirsiniz. Deniz kenarında gerçekleştirilen festivallere katılabilir, New Forest Ulusal Park’ı ziyaret edebilir ve Bournemouth’un sörf okulunda sörf yapmayı öğrenme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Cambridge

Dünyanın en ünlü üniversitelerinden biri olan Cambridge Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan Cambridge’te, Cam nehrinde kayığa binebilir veya çevresinde yürüyüş yapabilir ve bisikletinizle çevre şehirlere günü birlik gezi yapabilirsiniz. Chilford Hall üzüm bağını görmek için tura katılabilir ve sanat, teknoloji ve bilim müzelerini gezebilirsin. Cambridge size dünyanın en güzel akademik atmosferini sunacaktır.

Manchester

Manchester doksanın üzerinde müze ve sanat galerisine sahiptir ve aynı zamanda iki futbol takımına ev sahipliği yapıyor. Bunlar Manchester United ve Manchester City gibi dünya çapında ün yapmış takımlar. Manchester, Avrupa’daki en büyük üniversite kampüslerinden birine sahiptir. Dört üniversitesinde bulunan 100,000’in üzerinde öğrenci şehrin ileri görüşlü, yaratıcı ve hareketli havasını korumasına yardımcı olmaktadır. Manchester, Londra gibi büyük bir şehir isteyenler için ideal bir şehir olacaktır.

Oxford

Oxford’da ise Oxford Üniversitesi’nin ünlü kolejlerini gezebilirsiniz ve pek çok ünlü edebiyatçıya ilham kaynağı olan şehri keşfedip sonra trene atlayıp günübirlik olarak Londra’ya gidebilirsiniz. Shakespeare’in doğum yeri olan Stratford-Upon-Avon’u ziyaret edebilir, Cherwell nehrinde kayığa binebilir ve panoramik manzaralar için St. Mary Church kalesine çıkabilirsiniz. Christ kilisesinin etrafında piknik yapabilir ve kapalı pazarda merak içinde alışverişe doyabilirsiniz. 12. yüzyılda kurulan Oxford Üniversitesine ev sahipliği yapan şehir, turistlerin İngiltere’deki en favori yerlerinden biridir. Oxford küçük bir şehirde kaliteli eğitim arayan öğrenciler için bire bir olacaktır.

Edinburgh

İskoçya’nın başkenti olan Edinburgh, aynı zamanda Avrupa’nın en güzel şehri olarak da ün yapmıştır. Şehir özellikle sunduğu zengin kültürel aktiviteleri ve festivalleri ile isim yapmıştır. Yaz aylarında yapılan Edinburgh Fringe Festivali dünyadaki en büyük sanat festivalidir. UNESCO’nun ilk edebiyat şehri olan Edinburgh ayrıca şehrin “Old Town” ve “New Town” bölgeleri ile UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunur. Edinburgh, zengin İskoç kültürünü size her yönüyle yaşatacak.

İngiltere dil okulları aynı zamanda İngiltere’nin kuzeyinde de yer alır. Tarihi mimarisi bozulmamış, turist etkisinde kalmamış, İngiliz kültürünün baskın olduğu York, Leeds, Liverpool, Sheffield ve Newcastle gibi şehirlerde bunlardan bazıları. Büyük şehirlerin kalabalığından uzakta, daha samimi bir ortamda, yerel halkla iç içe ve hakiki İngiliz kültürünü daha da çok benimseyerek İngilizce öğrenmek isteyen öğrencilerimiz İngiltere’nin kuzeyini tercih etmektedir. Bu şehirlerde ki İngiltere dil okulları ve üniversiteleri de yine aynı şekilde yüksek eğitim kalitesi ile isim yapmıştır. English UK North’un düzenlediği dil okulları gezimizde danışmanımızın ziyaret ettiği kuzey şehirleri hakkında daha detaylı bilgi almak için İngiltere Dil Okulu blog yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın