Hollanda'da Üniversite Eğitimi - ONCAMPUS Amsterdam

ONCAMPUS Amsterdam sayesinde Lisans Hazırlık ve Master Hazırlık programları ile University of Amsterdam ve Amsterdam University of Applied Sciences üniversitelerine geçiş yapabilmektesiniz.  Londra, Berlin ve Paris gibi birçok şehre bir saatlik uçuş mesafesinde olan Amsterdam’da 10 kişiden 9’u ikinci dil olarak İngilizce biliyor. Ayrıca Heineken, Philips, Shell, ING Bank gibi dünyaca ünlü Hollanda şirketleri dünyanın en güvenli şehirlerinden biri olan Amsterdam’da konumlanmışlardır. Hollanda’nın yüksek öğrenim sistemi Universitas 21 tarafından değerlendirilmiş ve dünya çapında 6. sıraya yerleşmiştir. Eğitim alanında birçok başarılı üniversite barındıran Hollanda’da ONCAMPUS University of Amsterdam ve Amsterdam University of Applied Sciences ile birlikte Foundation ve Qualifying programları düzenlemektedir. Bu sayede öğrenciler bir sene hazırlık okuyarak belirli bölümlere geçiş yapabilme hakkına sahip olurlar.

University of Amsterdam

Times Higher Education 2020 sıralamasına göre dünya çapında 62. Sırada yer alan University of Amsterdam, ONCAMPUS partnerliğinde foundation ve qualifying programları sunar. Hollanda’nın en büyük üniversitesi olan University of Amsterdam 1632 yılında kurulmuş olup QS World University Rankings’e göre ise dünyada 57. sırada yer alır. 5000’den fazla öğrencisi ve araştırma görevlisi olan üniversite, 200’den fazla programda İngilizce eğitim vermektedir.

University Foundation Programme

Lisans bölümlerine akademik olarak hazırlanmanız için sunulan foundation programları ile University of Amsterdam’da belirlenen bölümlere geçiş yapma şansınız olur. UFP programında haftada 26 saat ders alınacaktır. Economics and Business Foundation Programında aşağıdaki tabloda gösterilen derslerden sorumlu olunur.

Economics and Business Hazırlık Programı ile aşağıdaki bölümlere geçiş yapılabilir. Aşağıdaki lisans bölümleri 36 ay sürmektedir.

 • BSc Actuarial Science
 • BSc Economics and Business Economics
 • BSc Business Administration
 • BSc Econometrics

Sosyal Bilimler Hazırlık Programı işe aşağıdaki bölümlere geçiş yapılabilir. Aşağıdaki lisans bölümleri 36 ay sürmektedir.

 • BSc PPLE (Politics, Psychology, Law, Economics)
 • BSc Economics and Business Economics

Başvuru Koşulları

BSc Business Administration programı için Foundation okuyacak öğrencilerin Eylül başlangıcı için 5.0 ve Ocak başlangıcı için 5.5 IELTS skoru olması gereklidir. Lise diplomasında matematik kabiliyetine ve ONCAMPUS’un yapacağı Matematik sınavından minimum %40 başarı elde etmeleri gerekmektedir.

BSc Economics and Business Economics, BSc Econometrics ve BSc Actuarial Science bölümleri için Foundation okuyacak öğrencilerin Eylül başlangıcı için 5.0 ve Ocak başlangıcı için 5.5 IELTS skoru almaları gerekir. Ayrıca öğrencilerin lise transkriptlerinde matematik not ortalamaları yüksek olmalı ve ONCAMPUS’ün Matematik sınavında minimum %60 başarı elde etmelidirler.

BSc PPLE (Politics, Psychology, Law, Economics) bölümlerinde okuyacak öğrencilerin ise Eylül ayında Foundationa başlayacaklarsa 5.5 ve Ocak ayında başlayacaklarsa 6.0 IELTS skoru almış olmaları beklenir. Lise transkriptlerinde üst düzey matematik başarısı ve ONCAMPUS’ün Matematik sınavında ise minimum %60 başarı elde etmeleri beklenir. Bunun dışında mülakat yapılacak ve niyet mektubu ile CV istenecektir.

Foundation eğitimi sonunda öğrencilerden IELTS 6.5 (PPLE için 7.0) denkliğinde bir İngilizce seviyesine ulaşmış olmaları ve %60 ders başarısı elde etmiş olmaları beklenir. Başarılı olan öğrenciler progress edecekleri bölümlere geçerler.

Master Qualifying Programme

ONCAMPUS iş birliği ile University of Amsterdam’da sunulan Master Hazırlık Programı 3 dönem ve toplam 9 ay sürmektedir. Her hafta 25 saat ders işlenir. Hazırlık programında İngilizce dersleri ve 7 farklı modülden dersler alınır. Business ve Economics olarak iki farklı hazırlık programı sunan University of Amsterdam aşağıdaki tabloda gösterilen derslerden sorumlu olacaklardır. Alacağınız dersler sizi yüksek lisans bölümünüze hazırlayacak nitelikte olacaktır.

Master Hazırlık Programını başarı ile tamamlayan öğrenciler aşağıdaki programlara geçiş yapabilmektedirler. Aşağıdaki bölümler 12 ay sürmektedir.

 • MSc Economics
 • MSc Business Economics
 • MSc Business Administration
 • MSc Accountancy and Control
 • MSc Econometrics: Econometrics track
 • MSc Econometrics: Data Science and Business Analytics track

Başvuru Koşulları

Minimum 6.0 IELTS skoru ile iyi bir not ortalamasıyla mezun olduğunuz lisans bölümünüzün transcripti gerekecektir. Economics hazırlığını seçerseniz tüm bölümleri tamamlanmış GRE ve Quantative Reasoning bölümünden 155 almanız da beklenecektir. Business hazırlığı için ise eğer lisans bölümünüz ilgili değilse GMAT sunmanız gerekecektir. İlgili bölümlerden mezun olmuş öğrencilerden GMAT beklenmez.

Amsterdam University of Applied Sciences

Geleceğin profesyonellerini yetiştiren Amsterdam University of Applied Sciences, ONCAMPUS ile işbirliği yaparak International Business okuyacak öğrencilere Foundation programı sunmaktadır. Üniversitenin bünyesinde bulunan Amsterdam School of International Business, pratik odaklı ve Hollanda’nın en eski ve en büyük business okullarından biridir. 70 farklı ülkeden 2900 öğrenciye ev sahipliği yapar. Nike, Booking.com, Google, Microsoft, L’oreal gibi dünyaca ünlü markalarda staj yapma imkanı sağlar.

Başvuru Şartları

Ocak başlangıçlı foundation programı için öğrencilerin 5.5 IELTS skoru, Eylül başlangıçlı foundation programı için ise 5.0 IELTS skoru elde edilmelidir. Ayrıca lise transcriptinizde Matematik notlarınız dikkate alınacaktır.

Foundation programında haftalık 26 saat ders işlenecektir. Modüller ise Economics and Finance, Business Behaviours ve Skills for Business olacaktır. Derslere entegre bir şekilde İngilizce takviyesi de yapılacaktır. Foundation’ı başarı ile tamamlayan öğrenciler International Business (4 yıl) ve International Business Fast Track (3 yıl) lisans bölümlerinde eğitimlerini almaya başlayacaklardır.

Amerika lisans ve yüksek lisans  eğitimine dair detaylı bilgi almak ve profesyonel danışmanlığımızdan yararlanmak için bizimle iletişime geçiniz.

Bir cevap yazın