İngiltere'de Hayatınızı Kolaylaştıracak Uygulamalar

Her yıl dünyanın dört bir yanından akın eden öğrenciler İngiltere’yi ve özellikle Londra’yı dünyanın en kozmopolit yeri haline getirmektedir. Bununla birlikte birçok teknoloji ve uygulama buraya göre yaratılmış ve insanların hayatını kolaylaştırması amaçlanmıştır. Bu yazıda İngiltere’de yaşayan birinin hayatını kolaylaştıracak olan uygulamalardan bahsedeceğiz.

Özellikle öğrencilerin orada bulunduğu süre boyunca daha hızlı adapte olmalarına yardımcı olacak olan bu uygulamalar genel olarak orada yaşayan bütün insanların başlıca tercihi olmuş güvenilir uygulamalardır.

 

City Mapper    

City Mapper

City Mapper

City Mapper, sizin şehir içindeki ulaşımınızı planlayan bir uygulamadır. Bu uygulamada sadece gitmek istediğiniz yerin posta kodunu yazarak size varacağınız yer için birçok alternatif sunacaktır. Birçok alternatifi birbirleriyle kombine eden uygulama her ulaşım türünü de bünyesinde bulundurmaktadır.

Örneğin, gideceğiniz yere iki otobüsle ulaşacaksanız; size en yakın otobüs duraklarını iki otobüsle hangi rotalar üzerinden ulaşacağınızı bütün otobüslerin kaç dakika içinde durakta olacaklarını ya da başka rotalardan giden üç otobüsü ama daha kısa sürede varacağınız yere ulaşmanızı ayrıca isterseniz bir noktaya kadar otobüsle sonra metro kullanarak veya bir yere kadar metroyla sonra bisiklet veya yürümeyle veya bir tek Uber ile gidebileceğiniz şıklar göstermenin yanında size hepsinin maliyetinin ne kadar olacağını da gösteriyor.

Yeni güncellemesiyle beraber İstanbul’da da kullanılan bu uygulamayı İngiltere’de Londra, Birmingham ve Manchester’da kullanabilirsiniz. Dünya üzerinde kırktan fazla merkezi lokasyona sahip olan uygulama her yıl yaklaşık beş yeni lokasyonu bünyelerine eklemektedir. Bu uygulama Avrupa’da on beş şehrin üzerinde lokasyona sahiptir. İngiltere’de uçak biletlerinin ucuz olmasından dolayı Avrupa’nın neredeyse her yerine £15-£20 arası bilet bularak ucuza seyahat edebileceğinizi de varsayarak bu App sadece İngiltere’de değil Avrupa’nın da birçok şehrinde size yardımcı olacaktır.

Tube Map       

Tube Map

Tube Map

Londra’da kullanabileceğiniz uygulama, size Londra’daki underground ağını detaylı bir şekilde göstermektedir. City Mapper’daki gibi yolculuğunuzu planlayabileceğiniz bu uygulama City Mapper’a göre daha kompakt bir tasarıma sahiptir. Sadece underground için yapılmış olan bu uygulama, size en yakındaki underground istasyonlarını göstererek hızlı erişim sağlamanıza yardımcı olur. Sonrasında varmak istediğiniz istasyonu seçtiğinizde size hangi aktarmaları kullanarak en hızlı veya hangi aktarmaları seçerek en kolay şekilde istediğiniz yere varacağınızı gösterir. Gelecek ilk üç trenin kaç dakika içinde o istasyonda olacağını da görebileceğiniz uygulama, sürekli kullandığınız iki istasyon arasındaki ulaşımınızı sağlayabileceğiniz en basit uygulamadır. Underground çalışmalarının da yoğun olduğu Londra, her hafta sonu bazı hatları veya bazı istasyonları gün içerisinde kapatmaktadır. Bu uygulamadaki “line status” kısmına girerek o gün veya hafta sonu hangi rotaların, istasyonların kapalı olduğunu görebilir rotanızı ona göre önceden planlayabilirsiniz.

 

Tureng   

Tureng

Tureng

İngiltere’deki öğrencilerin gerek eğitim süresince gerekse günlük hayatlarında yardım sağlayacak olan bu App bir İngilizce-Türkçe sözlüğüdür. Kolay kullanımı ve geniş kelime kapasitesiyle birçok öğrencinin tercihi olmuştur. Neredeyse karşına çıkabilecek her kelimeye ulaşabileceğiniz bu App sayesinde yeni kelimeler öğrenebilir, ayrıca uygulama içerisindeki “history” kısmından önceden aratmış olduğunuz kelimeleri kontrol edip hatırlayabilirsiniz. Uygulamada hem Türkçe – İngilizce hem de İngilizce – Türkçe sonuçları alabilirsiniz. Bunun için ayrı bir şey yapmanıza gerek kalmadan Türkçe yazarsanız karşınıza İngilizce, İngilizce yazarsanız karşınıza Türkçe çevirisini çıkartacaktır. Arattığınız kelimelerin hangi alanlarda kullanılacakları da sözlük içerisinde belirtilmektedir.

 

Tfl Oyster    

Oyster

Oyster

Akıllı telefonunuza indirebileceğiniz bir diğer uygulama ise Londra’daki toplu ulaşım kartı olan Oyster’ınızla ilgili birçok işlem yapabileceğiniz bir uygulamadır.

Tfl Oyster sayesinde, Oyster kartınıza para yükleme makinalarına gitmeden bütün işlemleri yapabilirsiniz. Bu uygulamaya banka kartı hesap bilgilerinizi girerek, para yükleyebilir, haftalık veya aylık paket alabilir, kalan bakiyenizi ve geçmiş seyahatlerinizi inceleyebilirsiniz. Ayrıca bildirimleri açarak hesabınız £10’un altına düştüğünde size bildirim gelmesini sağlayabilirsiniz. Oyster para yükleme makinalarında genellikle sıra olduğunu ve işlemlerinizi hızlı bir şekilde yapmanız gerektiğini düşündüğünüzde bu uygulama size çok zaman kazandıracaktır.

 

Barclays     

Barclays

Barclays

İngiltere’de kullanacağınız bankanın mobil uygulamasını indirmek, işlerinizi bankaya gitmeden yapmanız ve zaman kazanmanız açısından büyük önem arz etmektedir. İngiltere’de en çok kullanılan bankalardan biri olan Barclays, mobil uygulamasında birçok kolaylık sağlamaktadır. Eğer part-time olarak çalışan bir öğrenciyseniz maaşınızı kontrol etmeniz acısından da banka uygulamaları işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca kira, üniversite ve kütüphane harcamaları gibi diğer ödemeleri de bu uygulama üzerinden rahatça yapabilirsiniz.

 

Santander Cycles

Santander Cycles

Santander Cycles

Londra’da çok geniş bir bisiklet kiralama ağına sahip olan Santander Cycles’ın mobil uygulaması olan bu program şehir içinde yoğun bir şekilde bisiklet kullananlar için büyük bir olanak. İngiltere’de bisiklet kullanma isimli blog yazımızda da belirttiğimiz Santander Cycles’ın uygulaması kullanıcıya birçok kolaylık sağlamaktadır. Uygulamayı indirdikten sonra banka kartınızı tanımlamanız bu kolaylıklardan yararlanmanıza yetecektir. Santander Cycles kisoklarına gitmeden bisiklet kiralamayı uygun kılan bu uygulamayı kullanarak kiosklardan gidip bisikletinizi hemen alabilirsiniz. Bisiklet için gerekli olan kod telefonunuza uygulama üzerinden gelecektir. Bisikleti kirala dedikten itibaren size 15 dakika verecektir. Bu 15 dakika içinde gidip bisikleti almanız gerekiyor, yoksa yeni bir kod alabilirsiniz. Ayrıca bu uygulama üzerinden hangi kioskta kaç tane bisiklet ve kaç tane boş yer olduğunu görebilir, varacağınız yere bu hususları dikkate alarak gidebilirsiniz. Bisikleti kullanıp bıraktıktan sonra uygulama üzerinden hangi yoldan geldiğiniz, kaç KM yol yaptığınızı, kaç dakika bisiklet sürdüğünüzü ve önceki tüm bisiklet sürüşlerinizi kontrol edebilirsiniz.

  

Reference Generator

Referance Generator

Referance Generator

Özellikle öğrenciler için geliştirilmiş olan bu uygulama bir referans hazırlama uygulamasıdır. Öğrenciler hazırladıkları sınav ve ödevlere referans koymakla yükümlüdürler. Yoğun sınav dönemlerinde dolan kütüphanelerden alınan birçok kitaptan kullanılan sayısız kısmı referanslamak zorunda olan öğrencilere kolaylık sağlayan bir uygulama. Uygulamaya girerek referans olarak vermek istediğiniz kitabın barkodunu telefonunuzun kamerasıyla okuttuktan sonra ne tarzda referans vermek istediğinizi (Harvard, Chicago APA, MLA) seçiyorsunuz ve barkodu okuyan uygulama referans bilgilerini listeleyerek çalışmanıza rahatlıkla eklemenize olanak sağlıyor.

 

Cocktails Guru

Cocktails Guru

Cocktails Guru

Gece hayatının ve alkol tüketiminin aktif olduğu İngiltere’de binlerce kokteyl arasından hangisine karar vermediğiniz, menüde olmayan sizin damak zevkinize göre bir kokteyl bulmak ve içinde hangi malzemelerin olduğunu veya bir ev partisinde arkadaşlarınıza istediğiniz içkileri kolayca hazırlamanıza yardımcı olacak olan Cocktails Guru, kokteyl severler için hazırlanmış kolay kullanımlı bir uygulamadır. On beş binin üzerinde kokteyl tarifi barındıran bu uygulama IBA (International Bartender Association) tarafından seçilmiş tüm kokteyllere de ulaşmak mümkündür. Cocktails Guru sayesinde ev partilerinizi daha farklı ve eğlenceli kılabilirsiniz.

 

Time Out App

Time Out

Time Out

Birleşik Krallık içinde Birmingham, Bristol, Edinburgh, Glasgow, Leeds, Londra ve Manchester şehirlerinde kullanabileceğiniz Time Out uygulaması size şehrin sağladığı birçok restoran, etkinlik, bar ve hafta sonu aktivitelerine dair öneriler sunar. Bu aktivite listeleri sayesinde yaşadığınız şehre dair birçok etkinlik hakkında bilgi sahibi olabilecek ve bir yandan da hoşunuza giden aktiviteleri kaydedebileceksiniz. Nerede yemek yiyeceğinize, sinema gösteriminde neler olduğuna ya da hangi bara gidip eğleneceğinize dair fikir edinmek adına Time Out’un hazırlamış olduğu en popüler restoranlar, sinemalar ve barlar gibi birçok listeye göz atabilirsiniz. Bunun yanı sıra Time Out size en yakın lokasyondaki restoran, etkinlik ve barları da harita üzerinden gösterir, bu sayede yaşadığınız şehri daha etkin bir şekilde keşfedebilme şansı yakalarsınız.

 

 

Bir cevap yazın