İngiltere Dil Okulları Gezileri

İngiltere’de özellikle tercih edilen şehirler dışında daha spesifik istekleri olan öğrencilere hizmet eden ve daha İngiliz şehirlerde eğitim veren İngiltere dil okulları için 1 Mart günü London Heathrow Terminal 4’te Central England Fam Trip grubu ile buluştuk. English UK Central’in düzenlediği gezi kapsamında Stratford upon Avon, Cheltenham, Worcester, Malvern, Shrewsbury ve Nottingham’daki İngiltere dil okullarını ziyaret ettik.

Stratford upon Avon

Shakespeare'in Evi

Birmingham’ın 50 kilometre güneyinde konumlanmış olan bu küçük kasaba zamanında Shakespeare’e ev sahipliği yapmış. Yaklaşık 27.000 nüfuslu olan Stratford upon Avon’ın ortaçağ kasabası görünümünde çok tatlı bir merkezi var ve kasabanın birçok restoranı, barı, marketi ve eğlence yeri bu merkez içinde. Stratford upon Avon’da Oxford House International dil okulunu gezdik. Okulun dil okulu ve yaz okulu koordinatörleri Shane ve David, okulda verilen eğitimlerden bahsettiler. Genel İngilizce, Yoğun İngilizce ve CELTA Kursları üzerine yoğunlaşan okul Stratford upon Avon’daki British Council akrediteli tek dil okulu. Stratford upon Avon İngiltere’nin en güvenli şehirlerinden biri ve öğrenciler bu kasabada dil eğitimi alırken aile yanında İngiliz aileler ile konaklamakta. Ayrıca spesifik bir konuya yoğunlaşmak isteyen grup öğrencilere de tailor made kurslar hazırlanabilmektedir. Eski bir Tudor kasabası olan Stratford Upon Avon’da minik ve şirin bir İtalyan restoranında öğle yemeği yedikten sonra Gloucestershire’e doğru yola çıktık.

Gloucestershire

Gloucestershire College

Gloucestershire İngiltere’nin shire adı altında bulunan kontluk merkezlerinden biri olmakla birlikte Cheltenham, Cirencester, Stroud ve Tewkesbury kentlerine ev sahipliği yapmaktadır. Gloucestershire’de Prenses Anne, Prens Charles gibi birçok royal aile mensubu yaşamaktadır. Gloucestershire College ise Kraliçe Elizabeth tarafından ziyaret edilmiş ve devlet tarafından okula yatırımlar yapılmıştır. Kolej çoğunlukla öğrencileri mesleki hayata hazırlamaktadır. Uluslar arası öğrencilere yönelik olarak ise Foundation, Yaz Okulu, gruplara yönelik aşçılık, Harry Potter gibi kısa kurslar, Klasik dil okulu ve BTEC diploma programları mevcuttur. Öğrenciler seçtikleri kursa bağlı olarak Gloucester, Cheltenham veya Cinderford kampüslerinden birinde eğitim alacaklardır. Gloucestershire College mesleki eğitimlere daha çok odaklandığı için teknisyenlik, aşçılık, kuaförlük gibi daha teknik bölümler için çok büyük alanlarda öğrencilere uygulamalı alanlar oluşturmuştur. Okul hem büyük alana yayılmış olup hem de bu büyük alanda öğrencilere son teknolojilerle eğitim vermektedir.

Peynir yakalama, nehir futbolu gibi geleneksel oyunları ile ünlü olan Gloucestershire’den çıkıp Cheltenham’a doğru yola koyulduk.

Cheltenham

Gloucestershire içinde bulunan ve spa kasabası olması ile ünlü Cheltenham yaklaşık 113.000 kişilik bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. İngiliz ailelerin çoğunlukta yaşadığı Cheltenham’da ota

Inlingua, Cheltenham

ntik publar, sevimli evler, büyük bir alışveriş meydanı ve birçok tatlı ara sokak bulunur. Bu şehirde eğitim almayı seçen öğrenci profili daha sakin yerlerde kalmayı sevenler ve genellikle Avrupa’dan gelenlerden oluşmaktadır. Bu öğrenciler Cheltenham’daki dünyaca ünlü olan Inlingua dil okulunda eğitim alırlar. David ve eşinin sahip olduğu Inlingua dil okulunda öğrenciler yıl boyunca Christmas da dahil eğitim alabilmektedirler. Genel İngilizce, İş İngilizcesi, Yaz okulu eğitimleri alınan Inlingua’nın eğitim tipine göre bir dakika mesafede konumlanmış iki tatlı ve eski tipte ev gibi dekore edilmiş iki binası bulunmaktadır. Öğrenciler okula yürüme mesafesinde aile yanı konaklayabilir. Aile yanı konaklamak istemeyen öğrencilere ise apartman dairesi, otel gibi seçenekler sunulur. Okulu ve sınıfları gezdikten sonra Cheltenham’da biraz alışveriş için zaman geçirip otele yerleştik. Akşam çok şık bir Fransız restoranında yemeğimizi yedikten sonra tekrar otele döndük. Sabah Worcestershire sosunun merkezi Worcester’a doğru yola çıktık.

Worcester

Worcester, Severn Nehri

Çok uzun süredir Sue ve Rick tarafından kurulmuş ve 35 yaş üstü öğrencilere eğitim vermesi ile bilinen Kingsway English Centre tatlı ve temiz binası ile bizi büyüledi. Öğretmenler, öğrenciler ve idari departmandan hiç kimsenin 35 yaş altında olmaması sayesinde burasının çok farklı bir havası mevcuttu. Bu şekilde bir isteği olan öğrencilerin çok mutlu olacağı bir okul olduğunu düşünüyorum. Okulun iç mimarisi, sınıflar ve öğretmenlerin ilgili tutumu çok samimi bir ortam yaratmış. Okulda İş İngilizcesi, Genel İngilizce, çok kısa süre vakti olan öğrenciler için hızlandırılmış İngilizce, Tıp İngilizcesi, Hukuk İngilizcesi ve daha birçok alanda tailored eğitim verilmektedir. Okula yürüme mesafesinde aile yanı konaklama ve okula özel iki tane apartman daire mevcut. Aileler okulun uzun süredir tanıştığı kişiler ve apartman daireleri de okula ait olduğu için operasyon sorunsuz hallediliyor.

Kaliteli eğitimiyle ün yapmış bu okul İngiltere’nin en güzel yerlerinden biri olan Worcester’da konumlanmış. Mart başında İngiltere’de çok büyük bir alanda sel etkili olmuştu. Worcester da selden etkilenen yerlerden biriydi yine de şehirde Sue ile birlikte bir yürüyüşe çıktık. Worcester tarihi binalarıyla ve tarihi katedrali ile hem küçük hem de birçok açıdan tatmin edici bir şehir. Severn Nehri kenarında yürüyüş yapıp kuğuları izledik daha sonra Malvern’e doğru yola çıktık.

Malvern

Abbey College

Malvern’in tepesinde konumlanmış olan yemyeşil bir alanda bulunan Abbey College’a ziyaret gerçekleştirdik. Abbey College birçok uluslar arası öğrencinin GCSE, A-Level eğitimi aldığı bir kolej ve kolej içinde kolejin müdürü ailesiyle birlikte kalıyor. Ayrıca okulun kampüsünde havuz, tenis kortu, futbol oynayacakları büyük çim alan, yemekhane, yatakhaneler ve derslikler mevcut. Abbey College’ın mimarisi İngiliz deneyimi yaşamak isteyen öğrenciler için büyüleyici olacaktır. Ancak Abbey College çok büyük öğrenci sayısına eğitim vermiyor, daha butik bir okul olarak düşünülebilir. Ayrıca Abbey College 2019’da öğrencilerin gelişim göstermeleri açısından İngiltere’de birinci seçilmiş. Yani notları B olan bir öğrenci notlarını A’ya yükseltip bu şekilde mezun olmuş ve bu ortalama ile İngiltere’de ilk sıraya yerleşmişler. Bu sayede öğrencilerin gelişimi ile ne kadar ilgili olduklarını görebiliriz. Küçük bir okul olması sayesinde de öğretmen ve öğrenci ilişkisi büyük okullara göre çok daha sıkı. Ayrıca Abbey College yaz aylarında yaz kampı deneyimini yaşamak isteyen öğrenciler için de açık.

Bu tatlı geniş alana yayılmış kampüs kolejini gezdikten sonra Shrewsbury’e doğru yola çıktık.

Shrewsbury

Severnvale Academy

Shrewbury’de çok tarihi bir otelde konakladık ve sabah Shrewsbury’nin merkezinde yine aile okulu olan Severnvale Academy dil okulunu ziyaret ettik. Caroline ve Ed okulu yaklaşık 5-6 sene önce almışlar daha önce Londra’da yaşayan çift Shrewsbury’e taşınarak yeni bir hayata başlamış burada. Severnvale Academy bir nevi ikinci evleri olmuş ve öğrencilere de ev hissini yaşatmak için çaba sarf ediyorlar. Genel İngilizce, Hukuk İngilizcesi, İş İngilizcesi gibi birçok eğitim alabileceğiniz bu okul ayrıca yaz aylarında hem aileler için hem de bireysel öğrenciler için yaz kampı eğitimleri de sunuyor. Okulun ana binası eski tipte ve Shrewbury’nin havasına çok uygun şekilde dekore edilmiş. Okula yürüme mesafesinde olan yurtları çok yeni ve modern döşenmiş. Yurtları da gezdikten sonra Caroline ile birlikte Shrewbury’de bir yürüyüşe çıktık, şehrin çok İngiliz olduğunu ve aynı anda birçok açıdan estetik olduğunu söyleyebilirim. Yürüyüş sırasında Caroline ile Londra’dan Shrewbury’e taşınmanın nasıl olduğu hakkında konuştuk. Londra’nın kaosundan sıkılmış olan çift Shrewsbury’de hem büyük şehirde gibi birçok etkinlik ve aktiviteye katılıyor hem de küçük şehrin sakinliğinde yaşamlarını sürdürüyorlarmış. Yani açıkçası küçük şehirde olmaktan gayet memnun duruyorlardı çünkü Shrewbury her açıdan aktif bir yerdi. Shrewsbury’de bir saat daha kalıp Harry Potter mağazasını, St Mary’s kilisesini gezip kilisedeki görevlilerle biraz sohbet edip Nottingham’a doğru yola çıktık.

Nottingham

ILS English

Nottingham gezdiğimiz diğer yerlere kıyasla çok daha büyük bir şehir. Nottingham Üniversitesi ve Nottingham Trent gibi iki büyük üniversiteye ev sahipliği yapan bu şehirde ILS English dil okulunu gezme fırsatı bulduk. ILS English özellikle amaç odaklı çalışan öğrencilere eğitim veriyor. Genel İngilizce, Yoğun İngilizce, Cambridge Exam, IELTS Exam, İş İngilizcesi, Cambridge CELTA gibi kurslar ILS’in odak noktasını oluşturuyor. Modern bir şekilde tasarlanmış sınıflar çok dikkat çekiciydi. Okulu gezdikten sonra Nottingham’ın merkezinde bir otele yerleştik ve akşam Nottingham’ı gezme fırsatı bulduk. Üniversite şehri olması sayesinde gece hayatı çok canlı ve genç nüfus çok fazlaydı. Büyük bir şehrin size sağlayacağı tüm imkanları Nottingham’da bulmak mümkündü, etrafta hep bir canlılık olması sebebiyle ben Nottingham’ı çok sevdim. Şık bir restoranda yemek yedikten sonra otellerimize geri döndük. İngiltere dil okulları gezimiz sona erdi ve 5 Mart günü Türkiye’ye dönmek için yola çıktım.

İngiltere Dil Okulları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.