İngiltere'de MBA

Hepimizin bildiği gibi kaliteli eğitim denince ilk akla gelen ülkelerden biri İngiltere’dir. Her yıl binlerce öğrencinin başvurduğu master programlarından biri olan MBA, iş dünyasındaki kariyerinizde daha iyi yerlere gelmeniz için tasarlanmıştır. İş dünyasının birçok alanında ve özellikle yönetim için gerekli becerileri geliştirmeye yönelik olarak tasarlanmış, uluslararası alanda tanınmış bir master programıdır. İngiltere'de MBA programından mezun olan öğrenciler, bir şirketin işletilmesi ile yönetilmesini teorik ve pratik olarak daha iyi kavramış olurlar. MBA programı öğrencileri, mezun olduktan sonra daha yüksek maaşlar ile daha iyi pozisyonlarda çalışmaya başlarlar ve hatta kendi şirketlerini dahi kurabilirler. Ayrıca eğitim alacağınız arkadaşlarınız da iş sektöründen olacağı için kendinize geniş bir network oluşturmuş olacaksınız.

İngiltere’de genelde 12 ay süren MBA programı, 9 aylık bir eğitim sürecini ardından 3 aylık sınav ve tez sürecini kapsar. MBA programları genel olarak yoğun olan modüller ve tez veya work-based projelerden oluşmaktadır. Çoğu MBA programı muhasebe, ekonomi, pazarlama ve yönetim operasyonları gibi derslerin "core" (temel ders) olmasının yanı sıra katılımcıların kendi kişisel veya mesleki yönelimine izin veren seçmeli dersler de içerir. MBA programları diğer master programlarına kıyasla sınıf içi çalışmalardan ziyade daha çok günümüz dünyası vakalarına ve grup çalışmalarına odaklanır. Grup çalışmaları, sınavlar ve yazacağınız essayler ile değerlendirmeleriniz yapılacaktır. Öğrencinin MBA diploması, sınav ve tezleri değerlendirildikten sonra eline geçer.

İngiltere’de MBA Programı Çeşitleri:

  • General MBA – ortalama üç yıl iş tecrübesi olan kişilerin kariyerlerinde hızlı bir yükseliş, yönetici pozisyonunda çalışmak ya da finans sektörüne geçiş yapmak için tercih ettikleri program tipidir.
  • Executive MBA – üst düzey yönetici olmaya yaklaşmış ve zaten çalışan ve daha tecrübeli kişilerin tercih ettiği çoğunlukla part-time derslerin sunulduğu MBA programıdır.
  • Specialist MBA –Yöneticilik tecrübesi olan ve özel olarak çalıştığı sektör için daha yüksek maaşlar almak isteyen kişiler için uygundur. Örneğin: Oil and Gas MBA
  • Distance learning MBA - Uzaktan Eğitim MBA, üniversite derslerine katılamayacak öğrenciler için iyi bir seçenek olan online ve esnek bir programdır.

İngiltere'de MBA yapmak isteyen öğrencilerin lisans derecesinde, genellikle minimum 2.5 not ortalamasına sahip olmaları gerekmektedir. Öğrencilerin bir MBA programına başlamadan önce en azından birkaç yıl mesleki iş deneyimine sahip olmaları da gerekmektedir. Başvuru sahiplerinden ayrıca, akademik transkriptler, referans mektupları ve neden İngiltere’de MBA okumak istediklerini gösteren bir niyet mektubu sunmaları istenir. Bazı üniversiteler iş  tecrübesi istemeyen MBA programları da sunmaktadır.

Dünya çapındaki en iyi 100 Business School listesindeki 13 üniversite İngiltere’dedir ve bu okullar MBA eğitiminde de kalitesiyle öne çıkmaktadır. Okul sıralamalarının yanı sıra MBA programınızı seçerken üniversite fiyatlarının çok olması ya da az olması sizin için bir kriter olmamalı, daha çok okulun bulunduğu şehre, şehrin imkanlarına, programın içeriğine, okutulan derslere ve akademisyenlerin uzmanlıklarına odaklanmalısınız.

Bir finans ülkesi olan İngiltere'de MBA öğrencisi olarak, birçok iş adamı ile tanışıp kendinize çok geniş bir network oluşturabilirsiniz. İş yönetimi yeteneklerinizi meslektaşlarınız, profesörleriniz ve öğretim görevlileri (genellikle eski veya hala aktif olarak çalışan iş adamları ile) ile pekiştirerek bilgi edinecek ve etkileşim kuracaksınız. Bağlantılarınız sayesinde iş dünyasına daha kapsamlı bakmaya ve iş ortamındaki en ufak değişiklikler hakkında daha derin bilgiler edinmeye başlayacaksınız. Çeşitli küresel olaylar ve dünya meseleleri arasında da bağlantı kurabileceksiniz.

İngiltere'de MBA sayesinde; çalıştığınız şirketin imajını pozitif yönde geliştirmeyi, doğru kişileri işe alabilmeyi, şirket içi hiyerarşi kontrolünü sağlamayı, şirketin kriz anlarını yönetmeyi ve finansal olarak daha kazançlı olmasını sağlamayı, pazarlama stratejisi geliştirmeyi, yönetim operasyonlarını, takım çalışmasını yönetmeyi ve finans raporlarını değerlendirmeyi öğreneceksiniz. Bu yüzden MBA derecesi, yatırım bankacılığı, hedge fonu ve özel sermaye şirketleri ve stratejik planlama da dahil olmak üzere bazı alanlara girmek için kesinlikle gereklidir.

Mezuniyet sonrası pazarlama, muhasebe ve yönetim alanında birçok ders alacağınız için şirketin tüm çalışma alanlarına hakim olacağınız gibi, kendi çalışma alanınızı değiştirme fırsatınız da olabilecek.

İngiltere'de MBA başvurularında büyük bir titizlikle okul seçiminizden belgeleri hazırlamaya kadar profesyonel olarak çalışan Soho UK, birçok İngiltere üniversitesinin Türkiye Resmi Temsilcisidir. Buradaki linklerden, MBA başvurusu için gerekli bilgileri, İngiltere’de master yapmak ve öğrencilerimizden gelen yorumları okuyup Ingiltere’nin önde gelen okulları hakkında değerlendirme yapabilir ve başvurunuzu yapıp iş hayatındaki yerinizi garantiye almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın